16.02.2016, 00:00

20 otázok a odpovedí. Pýtate sa na eseročku a experti HN odpovedajú

Podnikať formou eseročky či sa dať na živnosť? Táto dilema asi nebude nikdy vyriešená objektívne, lebo závisí od mnohých osobných okolností a nastavenia biznis podmienok. Dnes vám priblížime fungovanie s. r. o. Na otázky čitateľov HN odpovedajú experti, spolupracovníci HN.

Téma: Firma a živnosť

Kombinácia s. r. o. a živnosti

Mam eseročku aj živnosť, ktorú som si obnovil po troch rokoch. Oplatí sa mi pri živnosti strážiť si príjmy za rok 2016, aby som sa vyhol povinným odvodom, alebo si mám všetko fakturovať na živnosť

Ak odvody nechcete platiť vôbec a nechcete zároveň ani poberať prípadné dávky zo Sociálnej poisťovne, napríklad starobný dôchodok, nemocenské, materské a podobne, skôr by som vám odporúčal prejsť na eseročku. „Strážiť si príjmy“ nemusí byť dobrou stratégiou, ak je dopyt po vašich službách a máte klientov, ktorí s vami chcú spolupracovať. Rovnako v tomto nemusí byť výhodné ani prerušenie živnosti. Eseročka však, samozrejme, znamená administratívu navyše a vyššie náklady na prípadného účtovníka. Je teda na vás, ako sa rozhodnete. a budúci rok si ju prerušiť?

Eseročka verzus živnosť

Je lepšie byť živnostníkom a platiť vysoké odvody, alebo si založiť firmu?

Väčšina živnostníkov chce mať minimálne odvody alebo žiadne. Ak patríte medzi nich a zároveň neplánujete v budúcnosti poberať dávky zo Sociálnej poisťovne, napríklad starobný dôchodok, nemocenské, materské a podobne, je vhodná kombinácia týchto dvoch foriem biznisu. Prvý rok, prípadne aj viac, budete podnikať formou živnosti – prvýkrát ste povinný platiť odvody do Sociálnej poisťovne, ak váš príjem za uzavretý rok, teda za prvý rok podnikania, prekročí sumu asi 5000 eur.(Za rok 2015 je to presne 5148 eur.) Čo môže nastať skôr či neskôr, závisí od vašich príjmov. Neskôr – ak už vám celkové odvody do oboch poisťovní vyskočia na niekoľko stoviek mesačne, môžete prejsť na eseročku, a tak ich minimalizovať. Vtedy však už počítajte s rozsiahlejšou administratívou, minimálne teda s vyššími nákladmi na účtovníka či poradcu.

Platenie preddavkov

Ako je to s preddavkami na rok 2016, keď som živnostník a zároveň právnická osoba –

eseročka? Mám platiť preddavky dvakrát?

Každú firmu musíte posudzovať samostatne, teda fyzickú osobu aj eseročku. Ak sa vám u fyzickej osoby podarí mať tzv. „poslednú známu daňovú povinnosť“ v sume viac ako 2500 eur a menej ako 16600 eur, platíte štvrťročné preddavky, ak viac ako 16600 eur, platíte preddavky mesačné. Akurát sa pomerne zložito urobí výpočet spomenutej „poslednej známej daňovej povinnosti“, ktorá je dôležitá na posúdenie povinnosti platiť preddavky a zároveň z ktorej sa preddavky vypočítajú. Nie vždy totiž ide presne o sumu dane z daňového priznania. Pri eseročke – a to zopakujem, posudzujete výšku dane z daňového priznania. Ak je vyššia ako 2500 eur a menej ako 16600 eur, platíte štvrťročné preddavky, ak viac ako 16600 eur, platíte preddavky mesačné.

Téma: Založenie a fungovanie eseročky

Bez vkladu do banky

Treba na založenie eseročky vložiť do banky 5000 eur?

Pred dvoma rokmi sa dala eseročka založiť len tak – bez reálnych peňazí na vklad do základného imania. Potom vláda pritvrdila a zaviedla povinnosť vložiť peniaze do banky. Banky zarábali a ľudia mali hneď na začiatku podnikania o problém viac. Našťastie, táto byrokratická povinnosť sa od tohto roka zrušila a všetko sa vracia späť. Firmu si tak môžete založiť aj bez 5000 eur v banke. Začať podnikať je tak opäť jednoduchšie. Pre úplnosť treba poznamenať, že základné iman

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.