04.03.2015, 00:00

Máte nízky dôchodok? Už čoskoro dostanete od štátu viac

Tí, čo dostávajú od štátu starobný, predčasný starobný či dokonca invalidný dôchodok, si pravdepodobne od júla polepšia. Vďaka minimálnemu dôchodku.

Matka čitateľky portálu HNporadňa.sk Márie Szoradovej má viac ako osemdesiat rokov. Poberá vdovský dôchodok. Každý mesiac dostane od štátu približne 230 eur. Pred viac ako dvadsiatimi rokmi jej uznali invalidný dôchodok, pričom pre choroby z mladosti, ktoré pretrvávajú, sa nemohla nikde zamestnať. Už 15 rokov je pripútaná na lôžko. „Mama poberala dávky v hmotnej núdzi a aj príspevok na bývanie. Ale pred rokom jej ho zastavili, pretože nemá vlastné bývanie,“ hovorí pre HN Mária Szoradová. Zaujíma sa, či bude mať po novom nárok aspoň na minimálny dôchodok, ktorý pred časom schválila vláda Roberta Fica. 

„Zákon zatiaľ nie je schválený, no aj keby bol, nárok na minimálny dôchodok jej nevznikne,“ tvrdí odborníčka na sociálnu politiku Ľubica Navrátilová. Minimálna penzia je totiž podmienená aspoň tridsiatimi rokmi dôchodkového poistenia. To mama pani Szoradovej pravdepodobne nesplnila, a to pre svoj zdravotný stav.

Nie každý si prilepší

Aj to je príklad, že nie každý pen

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.