09.09.2014, 00:00

Zdedili ste nehnuteľnosť? Daň budete platiť po novom

Ak ste zdedili vlani nehnuteľnosť, museli ste do konca januára podať priznanie k dani z nehnuteľností. Od novembra daň budete platiť inak, po novom.

Ak ste zdedili vlani po príbuzných nehnuteľnosť, neminula vás do konca januára tohto roka podať priznanie k dani z nehnuteľností. Už čoskoro by ste mali podávať priznanie inak. Môže za to pripravovaná novela zákona o miestnych daniach, ktorá od novembra prinesie viacero noviniek.

Nové pravidlá pre dedičov

Náš  čitateľ Ivan Králik z Topoľčian zdedil v roku 2015 spolu s bratom rodinný dom so záhradou. „Do konca roka 2015 by som mal byť získať aj list vlastníctva,“ tvrdí s tým, že vlastniť by mal len polovicu doma, pričom tá druhá patrí jeho bratovi. Kým v súčasnosti by im obom vznikla daňová povinnosť až 1. januára nasledujúceho roka, od 1. 1. 2015 má byť všetko inak. V pripomienkovom konaní je totiž novela zákona o miestnych daniach.

Podľa Alexandry Gogovej z ministerstva financií novela má zjednodušiť správu miestnych daní obcami a zabezpečiť zvýšenie výnosu miestnych daní. „Má tiež odstrániť niektoré interpretačné nejasnosti v praxi a posilniť právnu istotu daňovníkov.“ Ako tvrdí advokát Mojmír Plavec z Realitnej únie SR, po novom, ak ako dedič nadobudnete dedením nehnuteľnosť v priebehu roka, daňová povinnosť vám vznikne už prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa stanete vlastníkom nehnuteľnosti. „Ním ste sa mohli stať na základe právoplatného osvedčenia o dedičstve alebo rozhodnutia o dedičstve.“  Tieto novinky majú platiť nielen pre bežných ľudí, ale aj pre podnikateľov.


V prílohe Poradca v Hospodárskych novinách si dnes prečítate:

Dedičia, daň budete priznávať aj počas roka.

O daniach rozhodnú samosprávy. Pozrite sa ako

Rebríček okresov, kde majú najvyššie a najnižšie dane na Slovensku.

Špecializovanú prílohu nájdete v dnešných tlačených HN.
Alebo si môžete jednoducho objednať pdf vydanie (aktuálne v deň vyjdenia, t. j. v stredu 10. septembra 2014) cez SMS na váš mail TU.