03.02.2016, 00:00

Dane najviac vyskočili v Sobranciach

Rok 2016 nepriniesol na Slovensku výrazný rast sadzieb dane z nehnuteľností. Napriek tomu, že ich výška sa tradične mení smerom nahor práve rok po komunálnych voľbách, tentoraz sa táto prax nepotvrdila. Dôvodom môžu byť blížiace sa parlamentné voľby, v ktorých mnohí primátori kandidujú, či dobrý vývoj iných daňových príjmov.

Časť miest dane znižovala. Kozmeticky

Sadzby daní z nehnuteľností v okresných mestách SR sa na rok 2016 zvýšili podľa prieskumu

Podnikateľskej aliancie Slovenska oproti predchádzajúcemu roku v priemere iba o 1,42 percenta. V päťdesiatich okresných mestách sa sadzby nemenili vrátane Bratislavy, ktorá bola najvážnejším kandidátom na skokana roka. Koncom vlaňajška sa totiž spomínalo zvýšenie daní z nehnuteľností až o 100 percent. Magistrát sa však po protestoch občanov rozhodol zvyšovanie ešte prehodnotiť. Päť miest dokonca dane kozmeticky znížilo.

Tentoraz sa dane najviac zvyšovali na východe Slovenska – v Sobranciach stúpli až o 81 percent, v Levoči o 23 a v Zlatých Moravciach o 15 percent. Viacero ekonomicky silných regiónov výraznejšie zvýšilo dane aspoň pre podnikateľské priestory.

Oravské mestá Tvrdošín a Námestovo, kde sa vlani zvyšovali dane najviac, v tom pokračovali

aj tento rok. V Tvrdošíne pridali k vlaňajším takmer 19 percentám ďalších 13, v Námestove k siedmim ďalšie štyri. Napriek tomu patria ich dane k najnižším v krajine – v Tvrdošíne platia obyvatelia a firmy iba polovicu celoslovenského priemeru a v Námestove tri štvrtin

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.