22.04.2015, 00:00

Vyberáte pôrodnicu? Dajte na skúsenosti svojich blízkych

Pôrodníctvo a hlavne starostlivosť o rizikové tehotné ženy sa veľmi rýchlo vyvíjajú a menia. Dobrí pôrodnici musia byť informovaní, ale aj oddaní.

Prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice Trnava Jozef Záhumenský pre HN:

Ako si žena nájde dobrú pôrodnicu?

Definovať dobrú pôrodnicu nie je jednoduchá záležitosťť, kritériá sa neustále vyvíjajú a menia. Čo bolo štandardom dobrej a adekvátnej starostlivosti včera, nemusí platiť dnes.  Ako príklad uvediem závažné pôrodné poranenia, v minulosti sa ich vysoký výskyt považoval za nedostatočnú starostlivosť, v súčasnosti už existujú práce, ktoré dokazujú, že kvalitné pôrodnice vykazujú štandardne vyšší výskyt týchto poranené, pretože ich rozpoznajú a ošetria.
Health policy institute vyvinul úsilie o hodnotenie kvality starostlivosti v slovenských pôrodniciach. Oslovili popredných odborníkov z domova aj zo zahraničia. Tí vybrali kritériá, podľa ktorých boli jednotlivé pôrodnice hodnotené. Výsledky boli komplexné, okrem objektívnych parametrov sa zohľadňovali aj názory klientok. Výsledky analýzy možno nájsť na ich webe. 
Dobrým zdrojom sú osobné skúsenosti priateľov a známych. Isto je dobré nemocnicu navštíviť a prebrať s personálom svoje predstavy o pôrode a o možnostiach, ako ich nemocnica naplní. Referencie na internete svojou anonymitou poskytujú priestor všetkým a nie všetky informácie sú overené. Okrem toho verejné stránky môžu byť aj dobrým prostriedkom na konkurenčný boj alebo osobnej pomste.

Zaváži aj pôrodník?

V Čechách písal jeden k

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.