20.01.2015, 00:01

Nestihli ste sa zbaviť bezcenných akcií? Takto sa vyhnete poplatkom

Pozostatok kupónovej privatizácie robí vrásky na čele ešte stále tisícom Slovákov. Za účty, na ktorých sú bezcenné cenné papiere, musia opäť platiť.

Ak patríte medzi viac ako 200-tisíc Slovákov, ktorým sa minulý rok nepodarilo previesť bezcenné cenné papiere na Fond národného majetku bezodplatne, stále máte šancu sa ich zbaviť. Nebude to síce jednoduché, no za úsporu vašich peňazí to určite stojí. Centrálny depozitár cenných papierov (CDCP) si totiž za vedenie účtu účtuje poplatky. Ročný je 0,045 percenta z celkového objemu cenných papierov vedených na účte, minimálne 10 eur + DPH a maximálne 165 eur + DPH.

Akcie bez hodnoty môžete za poplatok previesť na niekoho iného, čím sa zbavíte povinnosti platiť za účet. To, koľko vás to bude stáť, nájdete v aktuálnom cenníku uverejnenom na stránke Centrálneho depozitára cenných papierov. Myslite však na to, že by ste ho mali potom čím skôr zrušiť. No ušetriť môžete aj vtedy, ak majú takéto cenné papiere bez hodnoty napríklad viacerí členovia vašej rodiny. Stačí, ak spojíte sily, a v konečnom dôsledku môžete platiť iba jeden poplatok, o ktorý sa podelíte.


Čo dnes nájdete v prílohe Poradca na tému Čo s bezcennými cennými papiermi

- informácie o tom, či bude opäť možný bezodplatný prevod cenných akcií
- ako sa dnes môžete zbaviť bezcenných akcií a vyhnúť sa tak poplatkom za vedenie účtu
- ako zistíte, či vlastníte bezcenné cenné papiere a akú majú hodnotu
- podrobný návod, ako zrušíte účet v Centrálnom depozitári cenných papierov

Špecializovanú prílohu nájdete v dnešných tlačených HN.
Alebo si môžete jednoducho objednať pdf vydanie (aktuálne v deň vyjdenia, t. j. v utorok 20. januára 2015) cez SMS na váš mail TU.

Staršie čísla HN v pdf formáte na stiahnutie nájdete tu.

Celý článok o bezcenných cenných papieroch nájdete tu.