27.02.2014, 19:17

Prerušená živnosť? Povinnosti vás neminú

Vlaňajšie pozastavenie či ukončenie podnikania neznamená, že daňové priznanie nemusíte podať.

Prerušená živnosť? Povinnosti vás neminú
Skončiť biznis alebo nie? Pred takouto otázkou stál Peter Petrík, keď sa rozhodoval, či zavesí podnikanie na klinec a ukončí svoju živnosť. Toto rozhodovanie bolo o to ťažšie, že sa musel pripraviť na množstvo papierovačiek spojených s ukončovaním podnikateľskej činnosti.

Petrík mal počas roka v majetku firmy zaradené auto, no nevedel, ako si ho v prípade skončenia živnosti bude môcť odpísať. „Neviem, či splním podmienky na odpísanie auta, pokiaľ ukončím podnikanie ku koncu roka 2013,“ opisuje. „Môžem živnosť zrušiť aj k 1. januáru 2014? Aký v tom bude rozdiel?

Majetok do konca roka
Keďže zákon hovorí, že majetok si môže podnikateľ odpísať len v prípade, že bol ku koncu roka súčasťou firmy, a teda ho živnostník používal najmä na podnikanie, v Petríkovom prípade bude lepšie ukončiť podnikanie k 1. januáru nasledujúceho roka. „Ak nebude Petrík k 31. decembru podnikateľom, to znamená, že nemôže mať ani firemný majetok. A v takom prípade si ho nemôže za daný rok odpísať,” vysvetľuje daňový poradca Samuel Diatka.

V jednom dni predsa nemôžete byť podnikateľom a zároveň ním nebyť,“ dodáva. To však nie je jediný dôvod, prečo radí ukončiť živnosť až na ďalší rok. „Je vždy lepšie mať na splatenie daňových povinností dvanásť mesiacov namiesto troch.“ Hovorí to preto, ak Petrík ukončí živnosť začiatkom ďalšieho roka, bude síce podávať priznanie za rok 2013 aj za rok 2014, no v prípade rozdielov, napríklad v odpisoch auta, bude mať viac času na vyrovnanie sa s daniarmi...

 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.