01.10.2014, 00:05

Bezcenných akcií sa zbavte do konca roka

Už len necelé tri mesiace máte čas na to, aby ste previedli cenné papiere bez hodnoty štátu.

Do konca roka dáva štát poslednú šancu na bezodplatný prevod akcií bez hodnoty na Fond národného majetku. Centrálny depozitár cenných papierov dnes eviduje takmer 360-tisíc účtov majiteľov fyzických osôb, no ich počet postupne klesá, a to najmä vďaka možnosti bezodplatného prevodu akcií. Štatistika hovorí, že najväčšiu skupinu majiteľov účtov tvoria ľudia nad 60 rokov – a to až 36 percent. Ľudí od 51 do 60 rokov je približne o štyri percentá menej, poslednú skupinu tvoria občania mladší ako 50 rokov.

Vedenie takéhoto účtu nie je zadarmo – ročné poplatky sa pohybujú od 10 do 165 eur bez dane. „Výška poplatku závisí od nominálnej hodnoty cenných papierov, ktoré majú ľudia na účte,“ uviedol na stretnutí s novinármi člen Predstavenstva Centrálneho depozitára cenných papierov Martin Wiedermann. Aj preto je pre majiteľov akcií bez hodnoty december 2014 poslednou šancou, ako sa nulových cenných papierov zbaviť a dokonca dostať peniaze zaplatené za vedenie účtu naspäť. „Všetky poplatky spojené s prevodom, ako aj poplatky za vedenie účtu majiteľa zaknihovaných cenných papierov, tak zaplatí Fond národného majetku,“ hovorí pre HN Elena Osuská, šéfka spoločnosti RM-S Market. V praxi to teda bude znamenať, že ak sa rozhodnete bezcenné akcie previesť do konca roka štátu, Fond národného majetku vám vráti poplatky za rok, v ktorom došlo k prevodu a dokonca vám vráti poplatky za najviac dva predchádzajúce roky, za ktoré ste účet platili.

Pozor na hodnotu, môžete prísť o tisíce

Možnosť bezodplatne previesť akcie bez hodnoty majú ľudia už od roku 2009. „Majiteľ zaknihovaných cenných papierov teda bezodplatne prevádza, resp. ich daruje štátu,“ dodáva a spresňuje, že občania majú vďaka bezodplatnému prevodu možnosť, a nie povinnosť tieto cenné papiere previesť. No predtým, ako sa rozhodnete tak urobiť, si radšej dobre premyslite, či sa práve vaše cenné papiere oplatí prepísať na štát. Medzi akciami sa môžu nájsť aj také, ktorých hodnota je síce nulová, no časom môže vzrásť. „To, či sa akcie oplatí previesť, je

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.