04.02.2016, 00:00

Buďte v práci produktívnejší aj vďaka hudbe

Hudba je rozhodne jedným z triumfov ľudskej kreativity. Avšak dokáže pomôcť kreativite ako takej?

Táto otázka narastá na význame najmä v dnešnej dobe otvorených kancelárii, keď sa pred hlukom kopírok, šťukania do počítača a rozhovor kolegov skrývame za slúchadlá s hudbou. Rozhodujúcim je napríklad druh práce, ktorú vykonávame. Ak ide o robotu, ktorá je jasne stanovená a zrozumiteľná alebo sa opakuje, tak hudba prináša jednoznačne pozitívny vplyv na našu činnosť.
Napríklad pracovníci za pásom, ktorí počúvajú hudbu, vykazujú vyšší stupeň šťastia, ako tí, ktorí takúto možnosť nemajú.
Niektoré moderné štúdie hovoria o tom, že to nie je spôsobené hudbou ako takou, ale že náladu zdvíha fakt, že počujete vašu obľúbenú pesničku.


Ilustračná snímka: Flickr.com/Nickolai Kashirin

Tragédia otvorenej kancelárie

Argumenty pre a proti open office tu sú už od prvých výskumov. Jednoznačným faktom je, že počúvanie hudby je častou snahou o únik z nekončiacich a vyrušujúcich rozhovorov, ktoré kazia produktivitu práce či kreativitu.
Zamestnanci, ktorí počas práce počúvajú hudbu, vraj dokážu svoje úlohy spraviť rýchlejšie a dať do nich viac kreativity ako tí ostatní. Podľa štúdií to je spôsobené najmä zlepšenou náladou, ktorú nám hudba spôsobuje.
Na opačnej strane, otvorený priestor podporuje spoluprácu, no pre niektorých ľudí prináša príliš veľa hluku a podnetov na to, aby sa sústredili. Ak nie je fyzického úniku, v podobe prázdnej alebo tichej meistnosti, tak ako rozumným únikom sa ponúkajú slúchadlá s hudbou.

Záleží aj na hudbe

Výskumníci preukázali, že bežný šum v kancelárii alebo na inom pracovisku dokáže podporiť kreativitu alebo prácu zamestnanca, avšak táto hranica môže byť ľahko prekročená a hlasité zvuky vytvoria prostredie, v ktorom je nesmierne ťažké sa sústrediť. 
Všetko má svoje limity a aj hudba. Napríklad silné basy alebo vreskot gitár napácha viac škody, ako úžitku.
Štúdia z miinulého roku preukázala, že aj počúvanie prirodzených/prírodných zvukov, ako napríklad zvuk pláže či fúkajúceho vetra dokáže zlepšiť schopnosť koncentrovať sa.


Ilustračná snímka: Flickr.com/Will Keightley

Čo počúvať

Ak do práce nepotrebujete dávať veľa kreativity, pracujete za pásom, mechanicky alebo sa vaša činnosť opakuje, tak počúvajte hudbu, ktorú máte radi. Ak je vaša činnosť kreatívna a rôznorodá, odporúča sa počúvať hudbu bez textov. Slová v pesničkách dokážu byť rovnako deštruktívne pre vašu sústredenosť a výkon ako rozhovory v kancelárii.