11.03.2015, 00:00

Kupujete nový byt? Pomôže vám aj štát

Pred dvoma desaťročiami sa pred stavebnými sporiteľňami tvorili rady. Finančný trh nebol ešte rozvinutý a zisk 40-percentnej štátnej prémie lákal

Jednorázovým vkladom na konci roka tak mohli prísť až k 200 eurám. Čo láka sporiteľov dnes? Stavebné sporiteľne sa zhodujú na tom, že ich produkty sú pre každú vekovú či príjmovú skupinu. V éme stavebného sporenia nie sú ukrátení ani seniori a zmluvu môžu uzatvoriť aj ľudia v dôchodkovom veku. "Stavebné sporenie im ako jediný systém ponúka možnosť úverovania – to znamená poskytnutia úveru napríklad na rekonštrukciu bytu. A to aj v prípade seniorov nad 60 rokov, ktorým by napríklad hypotekárny úver už žiadna banka neposkytla," vysvetľuje hovorca Prvej stavebnej sporiteľne Radovan Slobodník.

Práve dôchodcovia majú často záujem renovovať a modernizovať bývanie. Zo súčasných dôchodkov na Slovensku však nie je možné vymeniť umakartové jadro, alebo si zaobstarať bezpečnostné dvere. „Preto využijú možnosť uzatvoriť si zmluvu o stavebnom sporení a následne čerpať úver z tohto systému. Máme klientov, ktorí majú 70 rokov a stále úver bez problémov splácajú,“ hovorí Slobodník. Tak ako aj pre ostatných klientov, tak aj pre seniorov platí, že v prípade stavebného úveru do 50 tisíc eur nemusia zakladať nehnuteľnosť a ani preukazovať príjem.

Pre deti alebo aj na auto

Stavebné sporenie je však aj pre ľudí v produktívnom veku, ktorí si chcú zaobstarať nové bývanie alebo skvalitniť a modernizovať súčasné. Sporiteľne poskytujú celú škálu taríf a možností, ako si peniaze šetriť, ale aj ako využiť výhodné medziúvery a

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.