11.03.2015, 00:00

Kupujete nový byt? Pomôže vám aj štát

Pred dvoma desaťročiami sa pred stavebnými sporiteľňami tvorili rady. Finančný trh nebol ešte rozvinutý a zisk 40-percentnej štátnej prémie lákal

Jednorázovým vkladom na konci roka tak mohli prísť až k 200 eurám. Čo láka sporiteľov dnes? Stavebné sporiteľne sa zhodujú na tom, že ich produkty sú pre každú vekovú či príjmovú skupinu. V éme stavebného sporenia nie sú ukrátení ani seniori a zmluvu môžu uzatvoriť aj ľudia v dôchodkovom veku. "Stavebné sporenie im ako jediný systém ponúka možnosť úverovania – to znamená poskytnutia úveru napríklad na rekonštrukciu bytu. A to aj v prípade seniorov nad 60 rokov, ktorým by napríklad hypotekárny úver už žiadna banka neposkytla," vysvetľuje hovorca Prvej stavebnej sporiteľne Radovan Slobodník.

Práve dôchodcovia majú často záujem renovovať a modernizovať bývanie. Zo súčasných dôchodkov na Slovensku však nie je možné vymeniť umakartové jadro, alebo si zaobstarať bezpečnostné dvere. „Preto využijú možnosť uzatvoriť si zmluvu o stavebnom sporení a následne čerpať úver z tohto systému. Máme klientov, ktorí majú 70 rokov a stále úver bez problémov splácajú,“ hovorí Slobodník. Tak ako aj pre ostatných klientov, tak aj pre seniorov platí, že v prípade stavebného úveru do 50 tisíc eur nemusia zakladať nehnuteľnosť a ani preukazovať príjem.

Pre deti alebo aj na auto

Stavebné sporenie je však aj pre ľudí v produktívnom veku, ktorí si chcú zaobstarať nové bývanie alebo skvalitniť a modernizovať súčasné. Sporiteľne poskytujú celú škálu taríf a možností, ako si peniaze šetriť, ale aj ako využiť výhodné medziúvery a

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.