24.08.2005, 00:00

Vernostné programy leteckých spoločností

Z leteckých spoločností, ktoré lietajú zo Slovenska, ponúkajú bonusové programy Lufthansa, Austrian Airlines, ČSA aj Slovenské aerolínie. Prví dvaja prepravcovia sú zapojení do celosvetového programu Miles & More. V rámci neho spolupracujú s ďalšími spoločnosťami združenými v Star Alliance. Bonusové míle pripisuje častým cestovateľom aj ČSA. Spolupracuje pritom s ďalšími deviatimi aerolíniami združenými v skupine SkyTeam. Slovenské aerolínie majú zatiaľ jednoduchší bonusový program na pravidelné linky, v ktorom sa míle nezbierajú. Nízkonakladoví dopravcovia bonusové míle neponúkajú.

Z leteckých spoločností, ktoré lietajú zo Slovenska, ponúkajú bonusové programy Lufthansa, Austrian Airlines, ČSA aj Slovenské aerolínie. Prví dvaja prepravcovia sú zapojení do celosvetového programu Miles & More. V rámci neho spolupracujú s ďalšími spoločnosťami združenými v Star Alliance. Bonusové míle pripisuje častým cestovateľom aj ČSA. Spolupracuje pritom s ďalšími deviatimi aerolíniami združenými v skupine SkyTeam. Slovenské aerolínie majú zatiaľ jednoduchší bonusový program na pravidelné linky, v ktorom sa míle nezbierajú. Nízkonakladoví dopravcovia bonusové míle neponúkajú.
Lufthansa a Austrian Airlines
Členom programu Miles & More, ktorý ponúka Lufthansa, sa môže stať každá osoba od dosiahnutého veku dvoch rokov. Brožúry Miles & More majú predtlačené členské číslo. Pri tomto spôsobe prihlásenia stačí len odoslať priložený, takto očíslovaný registračný formulár vyplnený s osobnými údajmi. Do programu Miles & More sa môže záujemca zaregistrovať aj on-line. Po získaní prvých 3 000 míľ dostane cestovateľ svoju stálu Miles & More kartu. Míle je pritom možné uznať aj spätne, do troch mesiacov pred získaním členského čísla Miles & More. Ak je človek členom programu už viac ako jeden rok, môže spätne pripísať na svoj míľový účet míle získané za posledných dvanásť mesiacov. "Bonusové míle môže člen získať za nalietané míle, alebo pri rezervácii hotela, pri nákupe vína či batožiny, pri rezervácii časopisov. Spolu s našimi partnerskými organizáciami môže tento program využiť na každom kroku," hovorí Peter Zemaník za spoločnosť Lufthansa. Registračné číslo Miles & More potom treba uviesť pri každej ďalšej rezervácii letenky a zákaznícku kartu predložiť pri priehradke odbavenia, ako aj u partnerských spoločností. Bonusové míle sa potom pripisujú automaticky na účet.
Za nalietané míle si môže člen vybrať bonusovú letenku do vyše 200 destinácií Lufthansy a bonusové letenky spoločností Star Alliance. Rovnako je možné za bonusové body zvýšiť kvalitu letu cestovateľa do biznis alebo prvej triedy.
Rovnako ako Lufthansa je do programu Miles & More zaradená aj spoločnosť Austrian Airlines. Ponúka ho pri podobných podmienkach. V rámci jedného kalendárneho roku musí cestovateľ získať aspoň 3 000 míľ. Potom automaticky získava členskú kartu a na konto bonus 2 000 míľ. Člen programu potom môže rovnako získavať bonusové letenky spoločností Star Alliance.
České aerolinie
ČSA ponúkajú svojim klientom program OK Plus, v rámci ktorého môžu členovia získavať bonusové míle. ČSA poskytujú tento program už dvanásť rokov. "Člen OK Plus môže míle zbierať a kumulovať celý život, rovnako ako peniaze v banke. Podmienkou je len nejaký pohyb na účte minimálne raz za tri roky," komentuje hovorkyňa ČSA Jitka Novotná. Pri prvom pohybe na účte dostane nový člen vstupný bonus - 2 000 míľ. Hneď po prihlásení je možné aj spätne započítať do programu už uskutočnené lety. Maximálne však tie, ktoré zákazník absolvoval tri mesiace pred prihlásením. Cestujúci získava skutočne preletený počet míľ, minimálne však 500 vnútroštátnych a 1 000 medzinárodných míľ. "Systém je rovnaký pre linky ČSA aj pre lety na linkách ostatných leteckých partnerov ČSA," hovorí Novotná. Všetci členovia programu dostanú aj stopercentný bonus za lety v triede Biznis.
Po nazbieraní potrebných míľ ponúka ČSA svojim cestujúcim bonusové letenky SkyTeam Awards. Alianciu SkyTeam tvorí okrem ČSA, AeroMexico, Air France, Alitalia, Continental Airlines, Delta, KLM, Korean Air, Northwest a Air Malta. "Členovia OK Plus tak môžu svoje míle využiť do viac než 500 destinácií s kombináciou všetkých prepravcov aliancie," hovorí Novotná. ČSA si však vyhradzuje právo obmedziť počet cestujúcich s bonusovou letenkou na určitých linkách. Preto je dobré rezervovať si letenku s väčším predstihom. Bonusová letenka platí 12 mesiacov od vystavenia.
Program OK Plus ponúka tri úrovne členstva - modré, strieborné a zlaté. Na získanie elitnej striebornej alebo zlatej karty musí zákazník splniť určité podmienky. Člen musí získať 25-tisíc míľ alebo 15 segmentov na striebornú kartu a 50-tisíc míľ alebo 30 segmentov na zlatú kartu na linkách aliancie SkyTeam. To všetko musí však stihnúť počas jedného kalendárneho roka. S elitnými kartami má ich vlastník nárok na vyšší počet bonusových míľ ako a iné zľavy a výhody.
Slovenské aerolínie
Iný systém bonusového programu ponúkajú pre svojich stálych zákazníkov Slovenské aerolínie. "Účastníci nášho bonusového programu nezbierajú míle, ale majú možnosť získať za každých desať preletených leteniek jedenástu zdarma," informuje Jonáková. A to tiež len pri využití pravidelných liniek do Bruselu a Moskvy. Pridelené identifikačné číslo sa pritom vzťahuje vždy len na jednu destináciu a na dospelú osobu. Pri zakúpení detskej alebo jednosmernej letenky platí zásada - dve detské alebo jednosmerné letenky sa rovnajú jednej bežnej. "V súvislosti s členstvom SA v Austrian Airlines Group však od januára budúceho roka plánujeme vstúpiť do ich vernostného programu Miles & More," konštatuje Jonáková.

Letecké spoločnosti StarAlliance:
Austrian airlines, Lufthansa, Air Dolomiti, Adria Airways, Air One, Air Canada, Air China, Air India, Air New Zealand, ANA, Asiana, Blue 1, BMI, Cimber Air, Cirrus Airlines, Condor, Jat Airways, LOT Polish Airlines, Luxair, Quatar, SAS, Shangai Airlines, Singapore Airlines, South African Airways, Spanair, Styrian Spirit, TAP Portugal, THAI, United,
Zdroj: Lufthansa
Program SkyTeam: ČSA, AeroMexico, Air France, Alitalia, Continental Airlines, Delta, KLM, Korean Air, Northwest, Air Malta
Zdroj: ČSA

Koľko bonusových míľ  treba mať nalietaných cez SkyTeam na voľnú spiatočnú letenku

Koľko bonusových míľ  treba mať nalietaných cez  Star Alliance na voľnú spiatočnú letenku