25.02.2016, 00:00

Ani po päťdesiatke sa nebojte zmeny práce

Profesijný život sa dnes nemusí vyvíjať len jedným smerom. Ťažšie zamestnateľným môže pomôcť aj projektovo orientovaná práca vo firmách.

Ani po päťdesiatke sa nebojte zmeny práce

„Vyskúšali sme si všetky zlé nápady na vlastnej koži a už vieme, čo funguje a čo nie. Máme lepší odhad, rýchlejší úsudok a skúsenosti.“ Asi takto v skratke zhrnuli výhody vyššieho veku v pracovnom živote návštevníci amerického portálu Quora. Odpovedali pritom na otázku, aký prínos predstavujú starší ľudia na dnešných pracoviskách.

Problém? Jazyky

Ich hlavnou výhodou pritom je, že už majú odrastené deti či menšie nároky na zvyšovanie platu.

Napriek tomu sa však veková skupina 50+ v pracovnom živote stretáva s problémami. Najmä v situáciách, kedy ľudia okolo päťdesiatky zamestnanie stratia a nové si ešte len hľaajú.

„Päťdesiatnici sa uchádzajú o prácu zhruba o dva týždne dlhšie ako ľudia vo veku do 50 rokov. Celkovo hľadanie práce ľuďom nad 50 rokov trvá zhruba 93 dní,“ potvrdzuje Katarína Klembalová zo spoločnosti Profesia.sk.

Častou prekážkou je podľa odborníkov slabá znalosť cudzích jazykov starších ľudí. V ich študentských rokoch nebolo bežné, aby sa v školách učili angličtinu, ktorá je dnes už nevyhnutná. Aj preto väčšina starších uchádzačov o prácu uvádza v kolónke cudzí jazyk skôr ruštinu, prípadne nemčinu a maďarčinu.

„U uchádzačov pod 50 rokov má angličtina 69 percentný podiel. Starší ju ako cudzí jazyk uvádzajú len v 25 percentách prípadov,“ vraví Klembalová. Nevýhodou na trhu práce je, že päťdesiatnici majú celkovo nižšiu úroveň znalosti jazykov. V porovnaní s mladšími ročníkmi je medzi nimi tiež menej používateľov počítačových programov na úrovni expert.

Excelovať v exceli

Práve lepšie ovládanie informačných technológií by mohlo byť kľúčom k istejšej pracovnej pozícii päťdesiatnikov. „V ére IT nie je na škodu, ak sa aj vekovo starší vo svojom voľnom čase učia používať počítačové programy ako je Excel, Word či Outlook, pretože veľa zamestnávateľov ich automaticky vyžaduje,“ tvrdí Andrea Zervanová, PP Consultant spoločnosti Adecco Slovakia.

Mali by tiež využívať kurzy a semináre, ktoré im ponúka zamestnávateľ. „Dôležité je neustále sa vzdelávať, aktívne sa zaujímať o možnosti takýchto školení. Keď sa bude nadriadený rozhod

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.