29.02.2016, 00:00

Penzisti, takto ušetríte. Tu je desať tipov na zľavy a výhody

Seniori, celý život ste pracovali, ale dôchodok vám na dôstojný život aj tak nestačí? Ak si chcete prilepšiť, môžete využiť viaceré benefity, ktoré vám ponukajú miestne samosprávy ale aj inštitúcie a štát. Vybrali sme pre vás desať najzaujímavejších, ktoré vám určite trochu finančne pomôžu.

1.
K dotovanej strave je prístup takmer všade

Všetky krajské, ale aj mnohé okresné a menšie mestá či obce podporujú seniorov aspoň tým, že im poskytujú výhodnejšie stravovanie. Pre tých, pre ktorých je dochádzanie do jedálne vzhľadom na vzdialenosť problematické, prípadne sú celkom imobilní, je už veľmi rozšírená aj dotovaná služba donášky do domu.

Trnava
Stredisko sociálnych služieb zabezpečuje stravovanie v siedmich jedálňach: V. Clementisa 51, Mozartova 10, Limbová 11, Novosadská 4, Hospodárska 35, Ľudová 14, Seredská 66 – Modranka. Mesto prispieva na jeden obed sumou 1,42 eura. Cena obeda je 1,15 eura. Ak je záujem, jedlo sa aj dováža domov, za čo zaplatíte 1,20 eura.

Banská Bystrica
Stravovanie sa zabezpečuje v šiestich jedálňach: Stredisko sociálnych služieb, Ulica 9. mája 74, Zariadenie pre seniorov KOMUCE, Krivánska 22, Zariadenie pre seniorov Jeseň, Internátna 10, Závodná jedáleň pri Mestskom úrade, Československej armády 26, Zariadenie pre seniorov Senium, Jilemnického 48, Školská jedáleň pri Domove mládeže Univerzity Mateja Bela, Trieda SNP 53. Mesto dáva príspevok podľa výšky penzie: do a nad 300 eur, výsledná cena je teda od 1,74 eura do 3 eur. Donáška stojí navyše 0,55 alebo 1 euro.

Košice
Mesto a mestské časti poskytujú príspevky vo svojej réžii. Mestská časť Košice-Západ dotuje dôchodcov podľa výšky dôchodku, a to od najnižšej úrovne do 270 eur, potom v intervale od 270 do 370 eur a nad 370 eur. Príspevky v týchto troch kategóriách sú 0,83 a 0,66, v poslednej kategórii príspevky nie sú. Cena za obed je potom: od 1,97 až po 2,80 eura. Košice-Juh dotujú stravovanie dôchodcov nielen s príspevkom mestskej časti, ale aj s príspevkom mesta. Kategórie dôchodcov sú podľa výšky penzie rovnaké, len dotácie sú trocha vyššie, takže výsledná suma za obed je výhodnejšia: v najchudobnejšej kategórii penzistov 1,92, v strednej kategórii 2,09 a v najbohatšej kategórii 2,75 eura. V mestskej časti Košice-Nad jazerom sa každému seniorovi poskytuje príspevok 0,17 eura.

Prešov
Penzistom je k dispozícii dotovaná strava v šiestich jedálňach. V pracovných dňoch sú to: jedáleň KD Družba, jedáleň KD Sabinovská č. 34, jedáleň SČK, Jarkova 45, TOP GASTRO s. r. o., Volgogradská 13. Nepretržite sa strava poskytuje v týchto zariadeniach: jedáleň Zariadenie pre seniorov Veselá, jedáleň Zariadenie pre seniorov Cemjata, jedáleň CSS Vita Vitalis. Pri výške dôchodku jednotlivca do 198,09 a u manželov do 336,28 eura je príspevok 30 percent z ceny stravného lístka. Pri výške dôchodku jednotlivca do 297,14 eura a u manželov do 504,42 eura je príspevok 20 percent z ceny stravného lístka.

Bratislava
Na stravu dôchodcom poskytuje príspevky v rôznej výške podľa tej-ktorej mestskej časti. Staré Mesto zabezpečuje stravovanie pre dôchodcov v šiestich stravovacích zariadeniach: NsP Milosrdní bratia, Senior Gastro Cintorínska 19, Školská jedáleň pri ZŠ Dubová ul., Univerzita Komenského Šafárikovo nám. 6, Avent, vegetariánska reštaurácia Obchodná ul. 58, Čech catering Laurinská 17. Výška príspevkov je: v nižšom príjmovom pásme 0,75 eura na osobu a vo vyššom príjmovom pásme 1,50 eura na osobu. Časť Bratislava-Ružinov je oprávnená poskytnúť príspevok na stravu podľa výšky dôchodkov takto: osobe s výškou penzie do 240 eur je to 1,50 eura na 1 obed, osobe s penziou nad 240 eur, ale do sumy 520 eur

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.