21.01.2016, 00:00

20 otázok a odpovedí: experti vám radia, ako odviesť cestnú daň

Ak podnikáte a používate pri tom auto, do prvého februára musíte podať priznanie k dani z motorového vozidla a zaplatiť aj daň. HN vám prinášajú odpovede na otázky čitateľov, rady a skúsenosti z praxe, ktoré vám pomôžu lepšie sa zorientovať v tejto problematike a bez chyby zaplatiť za svoje vozidlo.

Téma: Miesto podnikania

1.

Kde zdaniť

Podnikateľ používa na podnikanie dve vozidlá. Jedno v Rakúsku, pričom toto auto má evidenčné číslo pridelené na Slovensku. Druhé vozidlo používa na podnikanie na Slovensku, toto auto je však evidované v Českej republike. Ktoré auto podlieha dani na Slovensku?

Prvé vozidlo používané v Rakúsku je predmetom dane, pretože ide o auto, ktoré sa používa na podnikanie a zároveň je evidované v Slovenskej republike. Druhé vozidlo i napriek tomu, že sa používa na podnikanie na Slovensku, nie je predmetom dane, pretože je evidované mimo územia Slovenska.

2.

Prerušený biznis

Vozidlo bolo v oprave, ktorá trvala tri mesiace. Počas tohto obdobia podnikateľ musel prerušiť jeho používanie. Ide o vozidlo, ktoré je evidované na Slovensku. Musí zaň podnikateľ zaplatiť daň?

Keďže nepoužívanie daného vozidla nespôsobí žiadne prerušenie samotnej podnikateľskej činnosti, vozidlo – pretože je evidované v Slovenskej republike – je predmetom dane počas celého zdaňovacieho obdobia.

Téma: Vylúčenie vozidla z dane

3.

Špeciálne vozidlá

Ako sa majú zdaniť špeciálne vozidlá, s ktorými sa robí biznis? V prvom prípade podnikateľ používa na podnikanie vozidlo, ktoré je v doklade vyznačené ako nákladné vozidlo špeciálne – nosič výmenných nadstavieb. V druhom prípade sa používa pohrebné auto, ktoré je v doklade vyznačené ako špeciálne vozidlo.

Pre vylúčenie vozidla z predmetu dane musia byť splnené súčasne tri podmienky:1. vozidlo je určené na vykonávanie špeciálnych činností,2. nie je určené na prepravu,3. je v dokladoch označené ako špeciálne vozidlo (nesmie to však byť špeciálne nákladné vozidlo!). Ak teda ide o vozidlo „nákladné špeciálne“, musí byť predmetom dane, lebo je určené na prepravu (nie je tu splnená podmienka, že vozidlo „nie je určené na prepravu“). V prípade pohrebného vozidla, aj keď ide o špeciálne vozidlo, ani tu nie je splnená podmienka, aby sa nevyužívalo na prepravu, preto toto vozidlo nie je možné vylúčiť z predmetu dane a musí sa zdaniť.

4.

Vysokozdvižná plošina

Ako má postupovať podnikateľ, ktorý pri podnikaní využíva vysokozdvižnú plošinu? Táto plošina má v doklade uvedené označenie: špeciálne vozidlo.

Takéto vozidlo – zdvíhacia plošina, ktoré má v doklade uvedené označenie „špeciálny automobil“, nie je v zmysle vyhlášky č. 169/2010 Z. z. určené na prepravu. Preto spĺňa podmienky na vylúčenie z predmetu dane. Uvedené vozidlo sa teda nemusí zdaniť.

Téma: Určenie držiteľa a užívateľa

5.

Zmluva o prenájme

Fyzická osoba – podnikateľ prenajala svoje vozidlo, ktorého je držiteľom, na základe zmluvy o prenájme inému podnikateľovi. Ako sa zaplatí daň za toto vo

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.