22.04.2013, 00:00

Firmy dostanú odbornú radu

Konzultáciu o energiách vám poskytnú v poradenských centrách inovačnej agentúry, ale aj v Energetickom centre Bratislava.

Bratislava – Majiteľ penziónu neďaleko Banskej Bystrice začal zvažovať, ako by mohol znížiť náklady na vykurovanie a ohrev vody. Podobne sa radili aj vlastníci malej strojárskej firmy s 20 zamestnancami, ako skresať náklady na elektrinu, ktorú potrebujú nielen vo výrobnej hale využívanej na zváranie plechov, ale aj v sklade s materiálom, kde sa svieti takmer celý deň. Nad vysokými nákladmi na vykurovanie sa zamyslel aj podnikateľ z Krompách, ktorý má v budove miestnej starej pošty maliarsku dielňu zamestnávajúcu 50 žien ručným maľovaním darčekových predmetov. 
Čo majú tieto tri firmy spoločné? Všetky tri vyhľadali pomoc v poradenských centrách Slovenskej investičnej a energetickej agentúry. Tie financuje štát, sú v každom kraji a poskytujú rady bezplatne. Podľa informácií tejto agentúry podnikatelia sa v jej centrách najviac vypytujú na legislatívne povinnosti a taktiež na odborné porovnávanie výhodnosti rôznych technických riešení.
„My však nenahrádzame projektantov a nerobíme konkrétne realizačné projekty,“ upozorňuje energetický expert inovačnej agentúry Pavol Kosa. Prínos ich odbornej pomoci je najmä v tom, že vedia posúdiť zámery podnikateľov tak, aby sa tí vedeli rozhodnúť, či sa im oplatia.

Poradenské strediská agentúry
A ako dopadli s konzultáciami naše tri firmy z úvodu? V prvom aj v druhom prípade vyšlo podnikateľom v ústrety Poradenské centrum v Banskej Bystrici. Majiteľ penziónu sa dozvedel, že do úvahy prichádza kotol na biomasu alebo alternatíva s tepelným čerpadlom typu vzduch – voda. Majiteľ bol však ústretový aj voči využitiu fotovoltických panelov. Sklon strechy totiž umožňuje takmer 50-percentné pokrytie panelmi na južnej strane.
Malá strojárska firma sa zase od expertov agentúry dozvedela, že môže podstatne ušetriť na osvetlení. Dosiahne to tým, že vymení staré lineárne žiarivky za efektívnejšie a využije nový systém riadenia osvetlenia aj na reguláciu intenzity.
Krompašský podnikateľ zašiel po radu do Poradenského centra v Košiciach. Odporúčanie preňho znelo – najskôr rekonštruovať budovu a súčasne modernizovať vykurovanie. Po zateplení zas možno výrazne znížiť aj výkon zdroja tepla.

Energetické centrum Bratislava
Podobne môžu dostať firmy bezplatné rady o energetike i v ďalšej konzultačnej inštitúcii, v Energetickom centre Bratislava, ktoré má okrem hlavného mesta pobočky ešte v Nitre a Trenčíne. Financuje ho spoločnosť ZSE. Aj tu sa množstvo otázok sústreďuje na vykurovacie problémy. „Napríklad, istá obchodná firma, ktorá sídli v staršej budove a vykuruje elektrickou energiou, chcela vedieť, či a ako by mohla podstatne znížiť vykurovacie náklady,“ hovorí riaditeľ centra Marcel Lauko. Pritom znížením tepelných strát je možné, podľa centra, znížiť náklady aj v takýchto prípadoch až o 80 percent.