29.07.2013, 00:00

Káva a obed vo výdavkoch? To vám neuznajú

Čo všetko uznajú živnostníkovi daňoví kontrolóri? To všetko vám prezradíme v HN.

Môže sa opravár striech zmeniť na záhradníka a dať si do daňových výdavkov záhradnú techniku? Uznajú daňoví kontrolóri takýto nákup? Alebo bločky z neho „vyhodia“ z účtovníctva a stavbára dodania za neoprávnené zníženie základu dane? Nad týmito otázkami strechár Stanislav Čižmárik príliš nerozmýšľal. Bol presvedčený, že ako šéf čaty robotníkov opravujúcich strechy môže si dať do nákladov aj tieto položky a tým si znížiť daň.  

Záhradka ako strecha
Načo je strechárovi záhradné náradie? To je vtip? - pýtame sa ho, lebo nerozumieme, prečo sa stal záhradníkom a dal si náradie do účtovníctva. „Na istom hoteli sme opravovali strechu. Jeho majiteľ nás požiadal, aby mala vegetačnú úpravu, teda aby na nej bola vysadená zeleň. Aby sa tam hoteloví hostia dobre cítili. Je to možno komické a niekto sa nad tým môže pozastaviť, ale my sme si náradie a ďalšie veci potrebné na urobenie záhradky, dali do daňových výdavkov,“ vysvetlil Čižmárik a pokračoval. „Ako vidieť, rôznorodosť použitého náradia a materiálov je v stavebníctve obrovská,“ dodal s presvedčením, že výdavky správne zaradil v účtovníctve medzi daňové. A daňoví kontrolóri vám to uznali? Nemali výhrady?  pýtame sa ďalej. Kontrolu na to zatiaľ nemal, ale keby aj prišla, Čižmárik je presvedčený, že nákup náradia by obhájil a z účtovníctva by ho daniari nevyhodili.   

HN/P.Mayer

Úrad nemá námietky
„Ak daňovník opravujúci strechu hotela doloží objednávkou nielen jej opravu, ale aj vytvorenie záhradky a bude to premietnuté do ceny za opravu, potom pôjde o daňovo uznateľný výdavok súvisiaci s dosiahnutím príjmu, čo je v súlade s predpismi,“ reagovala hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková. Lebo podľa zákona o dani z príjmov daňovým je taký výdavok, ktorým sa dosiahnu, zabezpečia a udržia príjmy podnikateľa.

Takže Čižmárik postupoval správne, v súlade s predpismi, a úradníkov sa obávať nemusí. Keď sa im nákupy náradia a iných potrieb určených na podnikanie zdôvodnia, tak spravidla s tým súhlasia. „Lebo ani kontrolóri nemusia poznať všetky zákutia a súvislosti podnikania v stavebnej výrobe,“ poznamenal Čižmárik. 

Minerálka je samozrejmosť, obed nie
A čo nákup minerálok pre robotníkov kvôli dodržaniu pitného režimu. Tiež si ich dávate do daňových výdavkov? Zaujímame sa u Čižmárika o ďalšiu položku jeho výdavkov. „Samozrejme. Je mojou povinnosťou postarať sa o pracovníkov, ktorí v týchto horúčavách opravujú strechy a sú dlho na slnku,“ uzavrel Čižmárik. Daňovým výdavkom však nemôže byť obed s obchodným partnerom. Táto položka sa považuje za reprezentačné, ktorým sa daňový základ znížiť nedá. 

Čo nájdete v HN

 

Celý tento týždeň budeme v prílohách HN uverejňovať ďalšie dôležité informácie o živnostníkoch:

V utorok si môžete prečítať, na aké dotácie od štátu a úvery z bánk má živnostník nárok. Ako si ich vybavíte a čo na to potrebujete.

V stredu, na čo má živnostník nárok od štátu. Aký bude dostávať dôchodok, materskú, či nemocenské dávky.

Vo štvrtok vám povieme, akí zamestnanci sú pre vás najlacnejší a aké príspevky dostanete, ak zamestnáte zdravotne ťažko postihnutého 

V piatok budú témou odvody živnostníka, aké sú u nás a v zahraničí. Dozviete sa tiež, ako a kedy sa oplatí založiť si v zahraničí živnosť. 

 

Týždeň o živnostníkoch

Viac informácií o tejto téme
nájdete každý deň v Hospodárskych novinách.