09.03.2014, 19:09

20 najdôležitejších daňových situácií. Experti radia, ako na ne

Odborníci HN vysvetľujú, ako si poradiť s najzložitejšími paragrafmi okolo daňových zákonov v rôznych životných i biznis situáciách.

Kedy je príjem z nájmu daňový výdavok? Ako dať cenné papiere do daňového priznania? Ktorú stratu si má firma odpočítať teraz, ktorú o rok a ako to zladiť v daňových tlačivách? Odborníci HN vysvetľujú, ako si poradiť s najzložitejšími paragrafmi okolo daňových zákonov. Týka sa to tak životných, ako aj rôznych biznis situácií.
Čitatelia HN sa napríklad pýtajú, čo podstatné sa zmenilo na poukazovaní určitého podielu zo svojej zaplatenej dane v prospech neziskových organizácií.


„Od roku 2010 sa firmám postupne znižuje podiel darovanej sumy. Celé dve percentá môžu venovať, len ak do termínu na podanie priznania darujú vlastné finančné prostriedky vo výške 0,5 percenta dane,“ vysvetľuje daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková. Ak to totiž neurobia do termínu podania priznania, už môžu poukázať len 1,5 percenta dane.
Dobré je vedieť aj to, že už druhý rok platí, že dobrovoľníci, ktorí odpracovali aspoň 40 hodín, môžu poukázať až tri percentá zo svojej zaplatenej dane. Odpracované hodiny deklarujú potvrdením od organizácie, pre ktorú  dobrovoľnícky pracovali. Pozor na termín – čas na splnenie týchto povinností je do 30.  apríla 2014. Firma či živnostník môžu poukázať podiel z dane súčasne aj viacerým organizáciám s uvedením presných súm, ale tá najmenšia musí dosahovať najmenej 8 eur. Pokiaľ je organizácií viacero, všetky identifikačné údaje ako aj poukazovaná suma sa uvádzajú v osobitnej prílohe, ktorá je súčasťou daňového priznania.