04.11.2015, 00:00

Rafinéria v Bratislave slávi dvanásť dekád

Mohutný rozvoj rafinérie v hlavnom meste pribrzdili dve svetové vojny. Výroba však pretrvala až dodnes.

Sfúknuť vyše stovky sviečok na torte by bol asi problém, hoci dôvod je viac než dostatočný. V tomto roku si bratislavská rafinéria Slovnaft pripomenula zaujímavé výročie. Uplynulo okrúhlych 120 rokov odvtedy, čo bola v Bratislave založená prvá slovenská rafinéria ropy. Predchodkyňa súčasného Slovnaftu mala názov Apollo a nachádzala sa neďaleko Dunaja.

Vzniku rafinérie nahrávali dva dôležité fakty. V západnej civilizácii sa začala koncom 19. storočia písať éra automobilizmu, a ten potreboval rafinérie na produkciu benzínu. Bratislava dostala po odsúhlasení mestskou radou licenciu na výstavbu rafinérie minerálnych olejov a zaradila sa k stredoeurópskym centrám spracovania ropy.

Zlaté časy „apolky“

Fabrika dostala priestor v blízkosti prístavu na ploche 7,5 hektára a už rok po začiatku výstavby spracúvala surovú ropu z Kaukazu, Rumunska a neskôr aj z Poľska a vtedajšieho ZSSR. Produkcia bola vďaka modernej technológii na tie časy skutočne slušná,30-tisíc ton za rok, a predstavovala aj široký sortiment výrobkov. Bol to hlavne technický benzín, lakový a ľahký benzín, petrolej na svietenie, plynový olej (dnes motorová nafta) a viaceré typy motorových a prevodových olejov, parafín na výrobu sviečok, vazelína na mazanie, asfalt, ropný koks a umelý ľad. Modernizácia výroby v prvej polovici 20. storočia sa prispôsobovala rozvoju automobilizmu, aj strojá

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.