23.06.2014, 00:05

K pôde sa cudzinci dostanú okľukou. Kúpia farmu

Novela zákona o pôde je deravá, upozorňujú právnik a ľudia z praxe. Platí ešte len mesiac a už sa obchádza.

Viem, že napríklad Čína má záujem nakupovať poľnohospodársku pôdu v rôznych krajinách sveta. Misiu vyslala aj na Slovensko, spomína analytik UniCredit Bank Jaromír Matoušek. Ako to s ich úmyslom napokon dopadlo, sa HN síce nepodarilo zistiť, ale ak by Číňania, alebo iní zahraniční záujemci nakúpili pôdu, bola by to podľa Matouška „vážna situácia“. Keďže pohyb tovaru je slobodný, aj produkty by sa mohli voľne vyvážať. Zisk by ale nemali naši farmári, ale zahraniční obchodníci. „Pokiaľ však viem, najviac ponúk na kúpu pôdy je od slovenských investorov,“ doplnil analytik. 

Novela zákona o pôde, ktorá má za cieľ sťažiť „výpredaj“ pôdy do zahraničia, vytvorila na to podľa Matouška vhodný predpoklad. Tým sa zvýši stabilita domáceho agrosektora. 


Zákon sa dá obísť

Novela zákona o pôde je podľa ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka „dosť účinná na to, aby sa pôda nedostala do rúk špekulatívnym zahraničným investorom“. Upozornil, že nový predpis upravuje predaj pôdy tak, aby ju mohli získať iba poľnohospodársky aktívne subjekty. „Predkupné právo na pôdu majú najprv subjekty z danej obce, ďalej zo susednej obce a v treťom kroku zo Slovenska. Až potom môžu pôdu získať cudzinci,“ zdôraznil Jahnátek. Zároveň však pripúšťa, že štát „v žiadnom prípade nevie celkom zakázať predaj pôdy špekulantom alebo zah

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.