15.02.2016, 00:00

Firmy môžu skôr dostať DPH. Ak daniari prikývnu

Podnikatelia už pol roka môžu dostávať počas daňovej kontroly preverenú časť nadmerného odpočtu DPH. Nárok však na to nemajú.

Vystavenie čiastkového protokolu a vyplatenie časti zadržiavanej DPH ešte počas daňovej kontroly. Ktorá firma by to nechcela, keďže sa tak rýchlejšie môže dostať k svojim, štátom zadržiavaným peniazom. Prax potvrdzuje, že ide len o možnosť. Tento nový inštitút sa zatiaľ neujal.

1.

Postup pri vystavení protokolu

1. Správca dane firme oznámi, že u nej vykoná daňovú kontrolu.

2. Nasleduje samotná kontrola. Môže však trvať niekoľko dní, týždňov, mesiacov,ale aj rokov. V jej priebehu môže správca dane vystaviť čiastkový protokol a firme vyplatiť prvú časť prevereného nadmerného odpočtu DPH.

3. Peniaze sa vyplatia napríklad vtedy, ak pri kontrole bude treba čakať na informácie z iného štátu. Tým sa totiž kontrola výrazne predĺži a firme by hrozilo, žeostane bez peňazí.

4. Doručením čiastkového protokolu sa u daňového subjektukontrola neskončí , ale pokračuje ďalej.

5. Do 10 dní odo dňa odoslania čiastkového protokolu zašle úrad daňovníkovi peniaze z preverenej časti nadmerného odpočtu DPH.

6. Zvyšnú časť nadmerného odpočtu DPH dostane daňovníkna konci daňovej kontroly.

7. Ak sa v závere kontroly zistí, že počas nej sa mu časť nadmerného odpočtu

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.