15.02.2016, 00:00

Firmy môžu skôr dostať DPH. Ak daniari prikývnu

Podnikatelia už pol roka môžu dostávať počas daňovej kontroly preverenú časť nadmerného odpočtu DPH. Nárok však na to nemajú.

Vystavenie čiastkového protokolu a vyplatenie časti zadržiavanej DPH ešte počas daňovej kontroly. Ktorá firma by to nechcela, keďže sa tak rýchlejšie môže dostať k svojim, štátom zadržiavaným peniazom. Prax potvrdzuje, že ide len o možnosť. Tento nový inštitút sa zatiaľ neujal.

1.

Postup pri vystavení protokolu

1. Správca dane firme oznámi, že u nej vykoná daňovú kontrolu.

2. Nasleduje samotná kontrola. Môže však trvať niekoľko dní, týždňov, mesiacov,ale aj rokov. V jej priebehu môže správca dane vystaviť čiastkový protokol a firme vyplatiť prvú časť prevereného nadmerného odpočtu DPH.

3. Peniaze sa vyplatia napríklad vtedy, ak pri kontrole bude treba čakať na informácie z iného štátu. Tým sa totiž kontrola výrazne predĺži a firme by hrozilo, žeostane bez peňazí.

4. Doručením čiastkového protokolu sa u daňového subjektukontrola neskončí , ale pokračuje ďalej.

5. Do 10 dní odo dňa odoslania čiastkového protokolu zašle úrad daňovníkovi peniaze z preverenej časti nadmerného odpočtu DPH.

6. Zvyšnú časť nadmerného odpočtu DPH dostane daňovníkna konci daňovej kontroly.

7. Ak sa v závere kontroly zistí, že počas nej sa mu časť nadmerného odpočtu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.