08.02.2016, 00:00

Realita sa od toho, čo je v „papieroch“, občas líši

Branislav Ďurajka, Tax Partner spoločnosti KPMG na Slovensku, v rozhovore pre HN:

Štát sa snaží zabrániť, aby si podnikatelia prelievali peniaze medzi spriaznenými firmami. Tie sa snažia maximalizovať zisk a presúvať ho do krajín s výhodnejšími daňami. Takéto „ťahy“ má finančná správa odvlani pod väčším dohľadom.

Transferové oceňovanie je odvlani doslova módny hit. Týka sa totiž už nielen zahraničných, ale aj domácich firiem. Cítiť, že by si firmy u nás začali oveľa viac dávať pozor na to, aby sa pri transferovom oceňovaní nepomýlili?

Firmy nepochybne v oveľa väčšej miere ako kedysi dbajú na prípravu správnej dokumentácie transferového oceňovania. Často si však mylne predstavujú, že ak majú dokumentáciu, splnili literu zákona a už sa im nič nemôže stať. Niekedy, žiaľ, až pri daňovej kontrole zistia, že samotná dokumentácia, aj keď je formálne v poriadku, nestačí.

Čo je ešte potrebné?

Treba aj vedieť preukázať, že transferové ceny sa skutočne v rámci skupiny aplikujú tak, ako je to opísané v dokumentácii. A niekedy sa realita od dokumentácie značne líši, prípadne lokálna firma ani nemá do

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.