09.01.2012, 00:00

Nové pokladnice nemajú ešte tisíce firiem

Živnostník Pavol Somoliga je prevádzkarom reštaurácie. Prvý januárový týždeň ju na pokyn majiteľa neotvoril.

Dôvod? Dve registračné pokladnice, ktoré sú pri barových pultoch a do jednej z nich „nahadzujú“ aj jedlá, ešte nemajú fiškálnu pamäť. Bez nej nemôžu od prvého januára fungovať. „So servisom som sa už dohodol, technik by ju mal prísť namontovať vo štvrtok,“ povedal nám Somoliga. „Odstávka“ reštaurácie však nespôsobí majiteľovi väčšiu stratu. „Po sviatkoch býva menší obrat, takže na tom príliš neprerobíme. Preto sme s úpravou pokladníc čakali na toto obdobie,“ vysvetlil Somoliga.

Vláda chce výmenou starých pokladníc za nové znížiť daňové úniky. Sťažia sa vraj podvody s DPH a o to viac peňazí má získať štátna kasa. Keďže úpravu pokladníc alebo kúpu nových nariadil podnikateľom štát, niektorí z nich upozorňujú, že tieto náklady si vynahradia nižším odvodom DPH. Cez pokladnice totiž „neprevedú“ všetok predaný tovar. Viacerí programátori HN však potvrdili, že fiškálna pamäť sa dá nelegálnym softvérom upraviť tak, ako si želá prevádzkovateľ. „Takže daňové úniky budú možno ešte väčšie ako sú teraz,“ povedal jeden z nich.

Sú len dve možnosti
Pokladnice s fiškálnou pamäťou nemá ešte asi desať až dvadsať percent podnikateľov – odhadujú to výrobcovia a servisy, ktoré pokladnice upravujú. Ak by napriek tomu prevádzku otvorili, hrozia im vysoké pokuty – od 330 do 3 300 eur. V prípade opakovaného zistenia tohto nedostatku môže byť pokuta až dvojnásobná. Pritom povinnosť – kúpiť si pokladnicu s fiškálnou pamäťou, alebo si ju dať namontovať do staršej, mali podnikatelia splniť do konca minulého roku.

Kto nemá fiškálnu pokladnicu, nemôže predávať ani zabezpečovať služby – upozorňuje živnostník Igor Gašparovič, ktorý zabezpečuje ich servis. „Živnostník má dve možnosti – otvoriť prevádzku s rizikom, že dostane od daňovákov pokutu, alebo ju zatvoriť, kým nebude mať pokladnice s fiškálnou pamäťou,“ upozornil Gašparovič. Veľa podnikateľov má teraz svoje prevádzky zatvorené. Mnohí totiž s výmenou alebo úpravou pokladníc váhali, alebo celkom „zaspali“. Do poslednej chvíle podľa obchodného riaditeľa spoločnosti SunSoft Plus Norberta Kustru totiž verili, že sa zmení zákon a fiškálne pokladnice nebudú potrebovať. Aj podľa Kustru ešte viac ako desatina podnikateľov, hlavne živnostníkov, pokladnice nevymenila. Finančné riaditeľstvo SR nemá však údaje, koľko podnikateľov si ich ešte musí dať prerobiť, alebo kúpiť nové. Podľa odhadov odborníkov ich môže byť ešte okolo 20-tisíc.

Riešia to inventúrami
Predpokladáme, že desať až dvadsať percent podnikateľov nemá pokladnicu upravenú na fiškálnu – potvrdil HN vedúci obchodného oddelenia pre Slovensko a Česko spoločnosti Elcom Marián Záhoranský. Teraz si to mnohí podľa neho dávajú urobiť počas inventúr. Prevádzku zatvoria, napíšu na dvere „inventúra“, ale v skutočnosti čakajú na technika, ktorý im pokladnice upraví. Servisné strediská však Elcomu, ktorý je najväčším výrobcom registračných pokladníc na Slovensku, hlásia, že mnohí podnikatelia si už fiškalizáciu objednali. Takže o niekoľko dní, maximálne týždňov, by už mali mať pokladnice upravené. „Naši servisní technici zároveň podnikateľov zaškolia do ich obsluhy,“ dodal Záhoranský.

Živnostník Juraj Patek tiež nestihol všetkým svojim klientom upraviť načas pokladnice. Nie že by nechcel, ale mnohí živnostníci si túto povinnosť nechali na poslednú chvíľu. „Ešte včera mi telefonoval jeden podnikateľ, že ju potrebuje prerobiť. A to už bol druhý január,“ informoval Patek. Ešte mu ostáva upraviť asi dvadsať pokladníc. Pritom v posledných mesiacoch pracoval takmer nonstop. „Spával som dve – tri hodiny,“ zdôveril sa HN. Meškanie spôsobili aj živnostníci, ktorí na novú pokladnicu alebo úpravu starej nemali peniaze.

Podnikateľom, ktorí ešte nemajú fiškálnu pokladnicu, živnostníčka Jarmila Medveďová odporúča, aby dali svojim pracovníkom dovolenku a do starých pokladníc si fiškálnu pamäť dali rýchlo namontovať. Predpokladá totiž, že daňové úrady teraz zvýšia počet kontrol. „Myslím si, že daňováci si na podnikateľoch zgustnú,“ dodala. Žiadna výhovorka – prečo nemajú nové pokladnice – totiž pri daňovej kontrole neobstojí. „Daňové úrady budú po prvom januári 2012 kontrolovať dodržiavania zákona a v prípade zistených nedostatkov pokutovať,“ informovalo Finančné riaditeľstvo SR. Gašparovič však tvrdí, že daniari nie sú na kontroly dobre pripravení. „Na pokladnici dokážu preveriť len neporušenosť plomby a či sa tlačia pokladničné doklady. To je všetko, čo vedia skontrolovať.“

Paragónom pokladnicu „neobídete“
Niektorí podnikatelia si myslia, že ak nemajú fiškálnu pokladnicu, môžu ju „obísť“ vydávaním takzvaných paragónov. Je to potvrdenie pre zákazníka, ktoré sa spravidla vypĺňa rukou. Paragóny sa však nedajú použiť v predajniach potravín, lebo obsluhovanie ľudí by trvalo veľmi dlho. „Použiť paragóny sa dá len vtedy, ak je už fiškálna pokladnica prihlásená na daňovom úrade,“ upozornil Gašparovič. Tieto doklady sa spravidla dávajú vtedy, keď sa pokladnica pokazí a zákazníkovi sa nedá z nej vydať blok. Paragón však používajú aj drobní podnikatelia, ktorí nemusia mať registračnú pokladnicu. „Zákon o registračných pokladniciach hovorí, že ak je pokladnica mimo prevádzky z technických príčin, podnikateľ musí použiť paragón a potom údaje ,nahodiť´ do pokladnice. Keď som išla v týchto dňoch parkovať, správca parkoviska mi vydal len paragón,“ povedala poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska Jaroslava Lukačovičová. Ak správca parkoviska nemal fiškálnu pokladnicu, porušil zákon. Lebo paragón môže dať len vtedy, ak sa mu pokazila. „Pri predaji tovaru alebo poskytovaní služby nemôže podnikateľ použiť paragón kvôli tomu, že nemá elektronickú registračnú pokladnicu,“ dodalo Finančné riaditeľstvo.