03.12.2012, 00:00

Anketa

Otázka: Čo očakávate od nových pravidiel pre živnostníkov, ktoré začnú platiť od januára 2013?

Peter Málach,
prokurista,
Malach Consulting

Pri všetkej úcte, zatiaľ sa mi nezasvietilo svetielko pozitívnej zmeny v čiernej mrákave negatívnych opatrení, ktoré na nás od januára doľahnú. V opatreniach voči samostatne zárobkovo činným osobám je všetko negatívne. Či už zvýšenie daní, obmedzenie používania paušálnych odpisov, zvýšenie vymeriavacích nákladov, zníženie koeficientu na výpočet odvodov do zdravotnej a Sociálnej poisťovne a podobne. Všetko, a to sa zaraďujem medzi pozitívne naladených ľudí, je proti SZČO. Zdá sa, akoby nás čakalo repete roku 1948.

----------------------------------------------------

Vladimír Sirotka,
prezident,
Slovenská asociácia malých podnikov

Zmeny znamenajú značné finančné zaťaženie. Jediné, čo vidím ako pozitívne, je to, že sa zvýšili platby do Sociálnej poisťovne, čím sa živnostníkom zvýši vymeriavací základ pre starobný dôchodok. Viac si budú šetriť na zabezpečenie dôchodku. Je to investícia do budúcnosti, ktorá však mnohým v súčasnosti prekáža, lebo už teraz nedokážu zarobiť toľko, koľko by potrebovali. Je otázka, či v budúcnosti dokážu viac zarobiť ako teraz, aby dokázali platiť zvýšené odvody. 

----------------------------------------------------

Robert Kičina,
výkonný riaditeľ,
Podnikateľská aliancia Slovenska

Zmeny živnostníkov určite nepotešia. Ale jedno pozitívum som v nich predsa len našiel. Ide o to, že zvýšené odvody by im mali zabezpečiť lepšie dôchodky. Z dlhodobého hľadiska je to správna vec. No na druhej strane vidím v opatreniach niekoľko negatívnych vecí. Napríklad to, že veľa zmien sa „spúšťa“ naraz, v jednom čase, lebo vláda chce konsolidovať verejné financie. Nevidím napríklad dôvod, prečo sa obmedzujú paušálne výdavky. Lebo táto oblasť nie je zdrojom daňových únikov, pričom paušály zjednodušujú podnikanie a obmedzujú administratívu.  

----------------------------------------------------

Jana Martinková,
advokátka,
kancelária Advocatus Martinková

Nie je toho veľa, čo by sa mohlo hrdiť prívlastkom pozitívna zmena. Za spravodlivé však považujem obmedzenie paušálnych výdavkov na mesačné maximum 420 eur, hoci z pohľadu živnostníkov je to citeľný zásah. Paušálne výdavky v doterajšej forme vytvárali veľký priestor na špekulácie pre tých, ktorí nemali reálne výdavky. Napriek tomu mali z môjho pohľadu nie celkom oprávnenú výhodu odrátať si z daní vysokú fiktívnu položku a ako bonus navyše ušetrili aj náklady na vedenie účtovníctva. Naproti tomu iní podnikatelia museli o každú výdavkovú položku „bojovať“ s mašinériou daňových úradníkov.

----------------------------------------------------

Júlia Mucsková,
ekonómka,
JM Account

V pripravených zmenách, žiaľ, pozitíva nevidím. Život je čoraz drahší a jeho úroveň neustále klesá. Človeku zvyšovaním daní berú motiváciu pracovať a zarábať. Načo by sa mal naháňať, keď mu aj tak neostane adekvátny zisk na existenciu, výchovu detí, domácnosť, prácu a relax po práci. Nehovoriac o plytvaní a zle využitých peniazoch daňovníkov celou štátnou mašinériou. A potom sa politici čudujú, že ľudia žiadajú zvýšiť platy. Hoci, ako im hovoria, teraz treba šetriť.

----------------------------------------------------

Jaroslava Lukačovičová,
ekonómka, poradkyňa,
Združenie podnikateľov Slovenska

Veľa pozitívneho sa v pripravovaných alebo už schválených zmenách nájsť nedá. Keď k zmene daňového zaťaženia pridáme aj zvýšenie odvodov, zmeny v Zákonníku práce, prípadné zrušenie odkladu termínu na podanie priznania a zmeny pre platiteľov DPH, ťažko vidieť za tým niečo pozitívne. Živnostníci majú pocit, že sa na nich valí jedna pohroma za druhou, a vláda si myslí, že sú tí, ktorí chcú klamať, nesporiť si ani na minimálny dôchodok a robiť podvody s DPH.

----------------------------------------------------