02.05.2012, 00:00

Aj najlacnejšie slnečné okuliare majú UV filter

 

Aké slnečné okuliare je vhodné si kúpiť na ochranu očí pred ultrafialovým žiarením? Lacné, či drahšie, alebo dokonca exkluzívne, za ktoré dáte 200 až 400 eur? Odborníci hovoria, že je lepšie mať akékoľvek, ak majú filter proti týmto nebezpečným lúčom. Lebo rizikové UV žiarenie – do vlnovej dĺžky 400 nanometrov – môže zrak poškodiť. V krajnom prípade vyvolať aj sivý zákal.

UV filter mali všetky
Ale poskytujú lacné okuliare ochranu pred škodlivými účinkami UV žiarenia? Ako sme zistili v redakčnom teste, aj tie najlacnejšie, ktoré bežne dostať na trhoviskách po päť až desať eur, UV filter majú. Kúpili sme niekoľko takýchto okuliarov od rôznych výrobcov. Na všetkých bolo uvedené, že šošovky sú upravené na 400 UV, prípadne 100 % UV, čo má dokazovať, že spoľahlivo chránia pred nebezpečnou časťou spektra slnečného žiarenia. V očnej optike spoločnosti Optika Vision v Bratislave sme ich potom vyskúšali. Test podľa očnej optičky a konateľky firmy Martiny Lenghardtovej potvrdil, že výrobcovia neklamali. A to napriek tomu, že všetky okuliare boli vyrobené v Číne. „Všetky, ktoré ste priniesli, majú UV filter,“ potvrdila po ich otestovaní v špeciálnom prístroji, ktorým „presvietila“ šošovky okuliarov. Neprekvapilo ju to, hoci niektorí ľudia bez toho, aby o tom vedeli, nosia aj slnečné okuliare, ktorým filter chýba. „Spravidla si ich však kúpili v zahraničí, napríklad počas dovolenky a priniesli si ich domov,“ vysvetlila Lenghardtová.

Vypadlo sklíčko
Testované okuliare síce UV filter mali, ale „zážitkom“ bolo ich kupovať. Troje z nich sme vybrali na najväčšom bratislavskom trhovisku na Miletičovej ulici. Predavačka ich nemala evidované v registračnej pokladnici. Lebo namiesto okuliarov nám nablokovala nohavičky. Zrejme dámske, lebo tie mala tak ako okuliare, tiež po päť eur. Keď sme ázijskú predavačku na to upozornili, názov tovaru na bločku prečiarkla a napísala „okuliare“. Ďalšie sme kúpili u slovenského predajcu. „Prečo ich ponúkate za desať, a nie za päť eur ako Číňania či Vietnamci?“ spýtali sme sa obchodníčky. „Lebo to sú okuliare vyrobené na Slovensku,“ odôvodnila ich cenu. Na Slovensku sa však takéto okuliare podľa Lenghardtovej nevyrábajú.

„Oklamala vás,“ povedala. My sme však okuliare kúpili aj s týmto rizikom, lebo nám išlo hlavne o zistenie, či majú UV filter. Keď sme si ich však po testovaní v prístroji dali na oči, v jednom prípade vypadlo z rámu sklíčko. Bolo v ňom zle upevnené a nevydržalo mierne ohnutie okuliarov.

Preverili sme aj niekoľko „štandardných“ slnečných okuliarov v cene od 14 do 30 eur. Aj tie mali UV filter. V optike sme tiež otestovali drahé značky. Napríklad Porsche design, Pucci, Dolce & Gabbana a iné. Filter, samozrejme, mali. Objektívnosť testu sme sledovali na displeji meracieho zariadenia.

Teplo im škodí
Napriek tomu, že aj lacné okuliare už filtre majú, kvalita ich šošoviek vôbec nedosahuje úroveň tých, ktoré sú osadené v drahších. „Okrem filtra je dôležité, aby šošovky boli kvalitné, a teda aj správne zobrazovali a pohľad cez ne nebol zdeformovaný,“ vysvetľuje očný optik Ivan Popelár z firmy Queen´s Optik. Plastové fóliové „sklíčka“ sa pri lacných okuliaroch niekedy teplotou zvlnia. Takže pri pohľade cez ne je obraz zdeformovaný. „Stáva sa to hlavne vodičom, ak okuliare nechajú dlhší čas na prístrojovej doske, na ktorej môže byť v lete až okolo 60 stupňov Celzia,“ pripomenula Lenghardtová.

Lacné okuliare sa od drahších odlišujú aj kvalitou materiálu, z ktorých je zhotovený rám a tiež úrovňou spracovania. „Drahšie sú z ,kozmických´ materiálov, najmä z titánu,“ pripomenula Lenghardtová. Takéto okuliare sú mimoriadne ľahké a odolné. „Ale ja mám rád také, ktoré na tvári aj trochu cítim, aby som vedel, že ich mám,“ poznamenal Pavol z Bratislavy, ktorý si v jednej z optík vyberal rám na dioptrické. Kvalitné okuliare sa na rozdiel od lacných dajú aj rozobrať a závity v ich kĺboch alebo na ráme sa osadzovaním skrutiek nepoškodia. Lacné rámy sa horšie opravujú (zváraním a lepením) a spoje dlho nevydržia. „Takéto okuliare sú na jednu sezónu,“ dodal Popelár.

Filter proti „odrazom“
Pri výbere okuliarov sa ľudia najčastejšie rozhodujú podľa tvaru rámu a tmavosti skiel. Pre niektorých sú len imidžovým doplnkom, takže dávajú prednosť svetlejším. „Tieto nie sú vhodné pre ľudí s citlivejšími očami,“ upozorňuje Popelár. UV filter však majú všetky slnečné okuliare bez ohľadu na tmavosť skiel. Pre vodičov sú lepšie spravidla tmavšie, ale nie príliš. Aby, keď vojdú s vozidlom do tunela, videli na cestu. Mali by si tiež kupovať okuliare s polarizačným filtrom, ktorý pohlcuje časť odrazeného svetla od lesklých plôch. Tým sa uchránia pred oslnením. Takéto okuliare sa osvedčia aj v lete pri jazde po mokrej vozovke, na ktorú svieti slnko, ale vhodné sú aj pre rybárov atď. Okuliare primeranej tmavosti s UV a polarizačným filtrom dokážu zaručiť ochranu očí pred slnečným žiarením, ale aj vysokú ostrosť videnia a prirodzené vnímanie farieb. Dôležité tiež je, aby slnečné okuliare mali väčšie sklá a primerane obopínali tvár. To je záruka, že UV žiarenie sa do očí nedostane ani zboku.