01.02.2011, 00:00

Kvety sú ten najúžasnejší materiál

V pravidelnej rubrike vám približujeme príbehy úspešných živnostníkov.
Podnikateľka Darina Mišovcová dokázala z obchodu vybudovať kvetinový raj.

Darina Mišovcová je kvetinárka, jej rajom je kvetinárstvo v Novej Dubnici. To, že bude podnikať, predurčil sám osud, nikdy to vopred neplánovala. Kvetinárstvo, v ktorom pracovala ako predávačka, sa presťahovalo do iného mesta. Keďže sa jej nechcelo za prácou dochádzať a aj deti boli malé, do hry vstúpila možnosť vlastnej predajne. "Rozhodla som sa náhle. Oproti kvetinárstvu, v ktorom som predtým pracovala, to bol menší priestor, ktorý mi však vyhovoval. Obchodík bol v mieste bydliska, klientela mi zostala a keď sa dozvedeli, že už som majiteľka, veľa jej dokonca pribudlo. Nebolo to plánované, ale ja som bezprostredná," hovorí o začiatkoch podnikateľka. Ako tvrdí, na začiatku bolo najťažšie odpovedať na otázky neprajníkov. Ale našťastie ich nebolo veľa a zvládla aj ich. Vysporiadala sa s tým ľahko, každé ráno išla do práce a kvety boli pre ňu ten najúžasnejší materiál.

Pomáhajú už aj deti
"Zákazníkov som si získala svojou prácou a prístupom. Ku každému sa snažím správať individuálne a splniť jeho očakávania," prezrádza Mišovcová.
Kvety milovala od malička. Prezrádza, že na záhrade trávila veľa voľného času. "Napriek tomu, že mám tri deti, s ktorými som bola deväť rokov doma, teraz, naopak, veľa času venujem svojej práci. Vidím, ako prináša ovocie, a pomáhajú mi už aj deti,"prezrádza. Napríklad syn jej urobil webovú stránku a staršia dcéra už chodí pomáhať aranžovať.

Robí sama
A v čom je iná na rozdiel od konkurencie? "V obchode nemám predavačku, som tam len ja jediná. Keď aranžujem kyticu, viem pre koho je a na akú príležitosť. Všetko závisí od komunikácie," hovorí Mišovcová. Nezostala len pri kyticiach. Iná než ostatné kvetinárstva je aj v tom, že aranžuje kostol, svadobné sály a spolupracuje s agentúrou, ktorá robí výzdoby.

Zákazníkov si váži
Kríza podľa nej priniesla nový rozmer do podnikania. "Ľudia našťastie stále oslavujú, ale aj smútia, tak ako život plynie -- od narodenia, cez sobáš až po úmrtie. Kvety sú dokonalé, sprevádzajú nás pri každej príležitosti," myslí si kvetinárka. Aby obstála na trhu, snaží sa nakupovať iný sortiment, ako má konkurencia. V predajni nájdu zákazníci rezané, umelé, črepníkové a tiež suché kvety. Sama aranžuje bytové dekorácie, vence, svadobné výzdoby, stužkové a firemné večierky.
Darine Mišovcovej veľmi veľa dáva práca v kostole, kde sa dokáže realizovať v kľude a bez zhonu.

"Mojím krédom v práci je vážiť si každého zákazníka, vďaka ktorému sa môžem nadchýnať a dotýkať takého krásneho daru od Boha, akým je kvet," hovorí úspešná podnikateľka.