08.06.2009, 00:00

Založenie eseročky vás vyjde 500 eur

V súčasnosti sa udomácňuje aj prax, keď vám eseročku založia špecializované spoločnosti, ktoré pripravia potrebnú dokumentáciu a taktiež dajú zapísať spoločnosť do obchodného registra. "Podnikateľ sa môže sústrediť na biznis a nezaoberať sa papierovaním, ktoré sú pre právnikov. Šetrí to čas," myslí si Ján Solík zo Združenia podnikateľov Slovenska. "Podľa môjho názoru je potrebné dať veci robiť profesionálom, a preto nie je dobré zakladať firmu na kolene, ale buď si ju dať založiť špecializovanou spoločnosťou, alebo dať aspoň potrebné dokumenty pripraviť právnikovi."

Založenie externistami prináša pre podnikateľa výhodu ako sa vyhnúť zbytočnému stresu. "Zamietnutie zápisu je pri profesionáloch určite menej pravdepodobné ako pri začiatočníkovi, ktorý môže spraviť kdekoľvek administratívnu chybu," dopĺňa konateľka Forbizu Ivana Lacková, ktorá sa stretá so zvýšeným záujmom zo strany klientov, ktorí chcú založiť nové firmy.

Cena za založenie eseročky sa pohybuje okolo 500 -- 600 eur vrátane povinného súdneho poplatku za založenie spoločnosti 331,50 eura.

"Niektorí budúci podnikatelia majú záujem o založenie firmy na kľúč vrátane všetkých poplatkov a behaní po úradoch, iní chcú iba pripraviť potrebné dokumenty, malá skupina zasa hľadá iba vzorové dokumenty na internete," hovorí Solík.