08.06.2009, 00:00

Tretinu pacientov tvoria mačky

Zverolekárom chcel byť od malička a svoj sen si napokon splnil. Dnes má so spoločníkom úspešnú veterinárnu kliniku. Odborný personál, špičkové zariadenia, dobré služby -- to všetko je súčasťou jeho života. Začiatky však neboli jednoduché.

"Keď som ešte nevedel povedať ,r` a hovoril som ,zvelolekal`, už vtedy som bol presvedčený, že budem liečiť zvieratá. Som rád, že sa mi to podarilo," začína svoje rozprávanie Pavol Valašek. Pre to, aby sa mu to naplnilo, urobil vari všetko. Vyštudoval veterinu, praxoval v Nemecku v Bonne aj doma, mal presnú predstavu, ako to chce robiť. Zamestnal sa v jednej z bratislavských veterinárnych ambulancií a venoval sa pacientom. Po čase mu však nestačilo pracovať u cudzích, chcel mať vlastnú nemocnicu vybavenú podľa svojich predstáv.

S kamarátmi začal nad tým uvažovať. On mal predstavu ako, oni mu pomohli so zvyškom. "Jeden je právnik, ďalší ekonóm, tak mi poradili, ako urobiť podnikateľský plán a čo všetko potrebujem, ak chcem začať podnikať." Priznáva, že o peniazoch a o tom, ako funguje eseročka, nemal potuchy. Všetko si detailne naštudoval a s kolegyňou lekárkou sa dohodli, že do toho pôjdu spolu. Aby to však pretavili do skutočnosti, chýbalo jediné -- peniaze.

Finančné peripetie
A tu sa začali problémy. Zohnať prostriedky nebolo až také jednoduché, ako si mysleli. "Poviem úprimne, v prvej banke ma sklamali. Potom som sa rozhodol pre VÚB."

Získať peniaze od bánk bez toho, aby ste boli klientom dlhší čas, býva problém. Výhodou pre oboch spoločníkov bol predmet ich podnikania, pretože VÚB banka ponúka pre rôzne profesijné združenia, medzi nimi aj Komoru veterinárov, zvýhodnené podmienky. Po získaní bezúčelovej hypotéky mohli konečne rozbehnúť vlastný "biznis". Z peňazí od banky zrekonštruovali priestory administratívnej budovy v bratislavskej Petržalke a v polovici októbra 2007 otvorili dvere na vlastnej veterinárnej nemocnici VetPoint.

"Bol to skvelý pocit. Boli sme síce len v prenájme, ale mohol som začať robiť to, čom som vždy chcel." Bolo však treba zakúpiť aj množstvo prístrojov. Kroky spoločníkov teda čoskoro opäť viedli do banky. Tá im poskytla možnosť čerpať tzv. podnikateľskú úverovú linku, z ktorej mohli financovať kúpu špecializovaných laboratórnych prístrojov a ďalšieho zariadenia. Ako vysvetľuje vzťahový manažér VÚB Peter Závodský, "je to výhodnejší spôsob financovania ako napríklad lízing. Podnikateľská úverová linka umožňuje získať potrebné finančné prostriedky bez dokladov a ručiteľov, a to dokonca už po pol roku podnikania".

Vďaka týmto peniazom mohli spoločníci kúpiť v rámci moderného prístrojového vybavenia aj kvalitnú ortopedickú vŕtačku. "Bola neskutočne drahá, no je skvelá. S rovnakým prístrojom sa robia aj operácie ľudí."

Tretina pacientov sú mačky
Nemocnica sa špecializuje na psy, mačky -- tie tvoria tretinu pacientov -- a drobné hlodavce, na Slovensku patrí do prvej päťky. Nemocnica je otvorená 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Ako potvrdzuje majiteľka jedného z pacientov "chodíme sem pravidelne. Na recepcii je vždy usmiata slečna. Lekári vedia poradiť a pomôcť a moja mačka nie je v strese".

Lekárom vo VetPointe robí starosti neistá budúcnosť. Na mieste, kde sídlia, má vyrásť polyfunkčný objekt, kam sa nemocnica nezmestí. Pavol Valašek preto uvažuje o vlastných priestoroch. So spoločníčkou uvažujú nad podnikateľskou hypotékou, aby si mohli kúpiť budovu, kde sa usídlia natrvalo.