01.06.2009, 00:00

Aj reťazcom sa dá konkurovať

Hoci v súčasnosti úspešne podnikať, rozvíjať firmu a preukazovať stúpajúce ekonomické ukazovatele je skôr utópiou, konatelia košickej mäsovýroby Erik presviedčajú, že to utópia nie je. Každoročne rastú o 15 -- 20 percent.

Mäsa sa ešte neprejedli
"Deň bez mäsa si nevieme ani predstaviť. Aj keď sa mäsovýrobe venujeme 15 rokov, párky a klobásy nám ešte nelezú hore krkom," priznávajú konatelia spomínanej košickej spoločnosti Miroslav Jaško a Milan Haluška.

Firma Erik začala svoju činnosť v roku 1993 -- v tom čase rozrábkou predovšetkým bravčového a hovädzieho mäsa. O tri roky neskôr začali aj s produkciou mäsových výrobkov.

Prvou veľkou skúškou bola príprava na vstup do Európskej únie. Závod musel prejsť obnovou a celkovou modernizáciou. Firmy na Slovensku sa pri tej príležitosti nevyhli finančne nákladným rekonštrukciám, úpravám a zmenám podľa prísnych európskych kritérií. Bolo to náročné, hovorí fakt, že pred vstupom do únie bolo v Košiciach 21 firiem, ktoré sa venovali potravinárstvu, po vstupe ich zostalo šesť.

Kľúčové roky pre rozvoj firmy
"Bolo to obdobie, ktoré sme zvládli s pomocou nášho finančného partnera. Ten bol už pri začiatkoch nášho podnikania. Slovenská sporiteľňa nám vtedy poskytla úver, vďaka ktorému sme kúpili prvé výrobno-obchodné priestory," hovoria konatelia spoločnosti.

Roky 2001 až 2006 boli kľúčové pre rozvoj spoločnosti. Nakúpili sa nové moderné technológie, zrekonštruovali objekty. Podľa slov Miroslava Jaška a Milana Halušku to však podnikatelia na východe Slovenska nemajú ustlané na ružiach. Kúpna sila ľudí je nízka a vo výhode sú veľké obchodné reťazce.

"Ľudia si však čoraz viac všímajú kvalitu a za mäsom chodia do menších predajní, kde majú záruku, že je čerstvé."

Kvalita suroviny rozhoduje
Práve na čerstvosti si firma Erik zakladá najviac. Mäso, ktoré dostanú z bitúnkov, narežú podľa požiadaviek a okamžite distribuujú odberateľom. K tým najväčším patria reštaurácie, školské jedálne, vývarovne, nemocničné zariadenia a distribučné spoločnosti. "Stalo sa, že sme nestihli výberové konanie na zásobovanie materských škôl. Viaceré vedúce jedální, ktoré nás a naše mäso už poznali, si cez zriaďovateľa zabezpečili, aby napriek tomu mohli nakupovať od nás. To je pre nás ocenenie."

Príprava rekonštrukcie
Malý závod sa od veľkého nelíši len tým, že každého zamestnanca poznajú aj po mene. Vzájomný vzťah zamestnávateľ -- zamestnanec sa premieta i do kvality na konečnom výstupe, tvrdia obaja podnikatelia. Sú presvedčení, že dobré gazdinky vedia, aký je rozdiel v kvalite a úprave dodávaného mäsa a dávajú to najavo uprednostňovaním toho-ktorého dodávateľa.

Dnes ich podnik zamestnáva 35 ľudí a má ambície rásť ďalej. Pripravuje rekonštrukciu objektov, ktoré kúpil na chov hospodárskych zvierat v projekte EKO. "Aj napriek zložitým časom si udržiavame finančného partnera. Slovenská sporiteľňa s nami spolupracuje už 16 rokov. Pomohla nám hlavne, keď sme potrebovali zvýšiť úverové krytie podľa našich potrieb a požiadaviek, ale aj pri riešení mimoriadnych finančných situácií," uzatvárajú konatelia.