25.02.2008, 00:00

Presadí sa i menší. Kvalitou

Úspech medzi zákazníkmi nemusia mať len firmy s dlhodobou históriou, ale aj nové dynamické spoločnosti. Príkladom je bratislavská spoločnosť Compotec hydraulics, ktorá sa venuje konštrukcii, výrobe, technickému servisu a oprave hydraulických valcov. Na trhu pôsobí len od roku 2004, dokázala sa však presadiť už aj v zahraničí. Jej zakladateľ a konateľ Jozef Augustín vybudoval spoločnosť, ktorá dodáva hydraulické valce do Nemecka, Švajčiarska, Ruska, Bieloruska, Fínska i Rakúska.

Najprv vonku, neskôr aj doma
Augustín sa rôznym podnikateľským aktivitám venoval už začiatkom 90. rokov. Naplno však začal podnikať až v roku 2004, keď opustil predchádzajúce zamestnanie v strojárstve. "Veril som, že aj v takej oblasti, akou je výroba hydraulických valcov, sa môže presadiť progresívna mladá firma na úkor veľkých gigantov," tvrdí konateľ. Skúseností mal dostatok, musel však nájsť zdroje na naštartovanie podnikania. "Vedel som, že ak dokážeme zabezpečiť vysokú kvalitu našej produkcie a budeme dostatočne flexibilní, aby sme mohli pružne reagovať na požiadavky zákazníkov, budeme úspešní. Podarilo sa."
Pôvodným zámerom spoločnosti bolo orientovať sa iba na zahraničie. Posilňovanie kurzu koruny v minulých rokoch však prinútilo manažment firmy venovať sa aj domácemu trhu. Dodávky hydraulických valcov pre slovenských výrobcov bagrov doplnili vybudovaním skladu materiálu na výrobu a servis hydrauliky, najmä honovaných oceľových rúr a chrómovaných tyčí na výrobu piestnic. Zaujímavosťou je, že opravujú a repasujú lodné hriadele pre bratislavský a komárňanský prístav.
Pri rozširovaní výroby pomohla spoločnosti aj spolupráca so Slovenskou sporiteľňou. Ako povedal account manažér jej obchodného centra v Bratislave Juraj Rezníček, "sme radi, že sme mohli prostredníctvom úveru, ale aj lízingu a faktoringu, prispieť k rozvoju úspešnej slovenskej spoločnosti s obrovským potenciálom".

Ponúkli príležitosť starším
Zo začiatku pracoval Augustín s troma zamestnancami. Dnes ich je vyše 40 a mali by postupne pribudnúť ďalší, najmä kovoobrábači a zámočníci. "V začiatkoch podnikania sa nám osvedčilo zamestnávať na robotnícke pozície najmä starších ľudí nad 50 rokov s bohatými skúsenosťami. Osvedčilo sa to -- títo zamestnanci dokázali riešiť často na prvý pohľad nezvládnuteľné problémy," prezrádza šéf.
Vo firme panuje rodinná atmosféra. Podľa majiteľa jeho snahou je so všetkými zamestnancami vychádzať férovo a otvorene. Ak pracujú kvalitne, majú nárok na odmenu. "Ak vzniknú problémy, snažíme sa ich riešiť vždy dôstojne a s chladnou hlavou," dodáva.
Firma Compotec hydraulics sa neorientuje iba na výrobu hydraulických valcov a predaj materiálu. Nemalý podiel na objeme jeho výkonov má komplexný servis hydraulických valcov a systémov rôznych výrobcov, napríklad pre rafinérie, tehelne, cementárne, chemické závody, strojárske podniky, ale aj pre mobilné stroje, ako sú bagre, žeriavy, manipulátory a poľnohospodárska technika. V oblasti servisu spolupracujú s firmami Eurofluid Hydraulik a Hydroservis SK a spoločne pripravujú vybudovanie konzorcia pre komplexné služby v hydraulike vrátane školení a výučby odborníkov v tomto odbore.