08.06.2009, 00:00

Eseročka: viac kreditu a obchodu

Právnu formu svojej firmy nemusia riešiť len nováčikovia v biznise. Táto otázka zaujíma aj etablovaných podnikateľov, ktorí zvažujú prechod na vhodnejší typ podniku. Niekedy je totiž vhodné byť živnostníkom, v určitej situácii však treba založiť eseročku, či dokonca uvažovať nad akciovou spoločnosťou. Kedy sa čo oplatí?

"Zjednodušene povedané, živnosť je vhodná vtedy, ak chce človek začať podnikať v priebehu pár dní, so vstupnými nákladmi tri eurá a neprekáža mu neobmedzená forma ručenia,“ hovorí Ján Solík zo Združenia podnikateľov Slovenska. Pri eseročke je najvážnejšou výhodou práve ručenie iba do obmedzenej výšky. "Ak mám súkromný majetok, ktorý prípadným neúspechom v podnikaní nechcem ohroziť, tak niet o čom uvažovať. Vstupné výdavky sú však vyššie,“ informuje Solík. Argumentom na založenie akciovej spoločnosti môže byť opäť obmedzené ručenie akcionárov do výšky vkladu. Túto formu malí a strední podnikatelia využívajú len málo, lebo je náročná na vstupné i pravidelné náklady.

Podľa čoho sa rozhodnúť
Miloš Klenovčan, konateľ spoločnosti Conecom, z dvoch najrozšírenejších podôb podnikania - samostatnej zárobkovej činnosti a spoločnosti s ručením obmedzeným - jednoznačne odporúča druhú. "Kvôli odvodovému zaťaženiu, možnosti optimalizovať daňový základ, dôveryhodnosti. Aj keď ručí len obmedzene, ľudia to podvedome stále chápu ako serióznejšie podnikanie.“ Potvrdzuje to aj Peter Dúbrava, ktorý najprv začínal ako živnostník, potom sa stal jedným z konateľov firmy Profing Piešťany. Eseročky majú lepšiu pozíciu pri získavaní klientov. "Veľké firmy nerady zadávajú väčšie zákazky živnostníkom s malým počtom zamestnancov,“ hovorí Dúbrava.

Podnikať ako fyzická osoba sa oplatí, keď príjem nedosiahne 35-tisíc eur za dvanásť za sebou idúcich kalendárnych mesiacov, a preto sa samostatne zárobkovo činná osoba nemusí registrovať ako platiteľ DPH. Od 1. júla by sa mala táto hranica posunúť na 49 790 eur. Najmä spočiatku môžu byť nevýhodou eseročky dve povinnosti: vytvoriť základné imanie minimálne päťtisíc eur a viesť podvojné účtovníctvo.

Podľa Kataríny Štaffenovej, zástupkyne firmy CompanyService, treba pri voľbe tej správnej formy dbať na to, ako sa budú realizované projekty financovať a ako dlho budú trvať. Druhým faktorom je administratívna náročnosť a tretím kritériom je zodpovednosť, s ktorou sa podnikateľ stretáva. "Pre kapitálovo náročné projekty je vhodné voliť akciovú spoločnosť, ktorá je z administratívneho hľadiska najzložitejšia a jej prevádzka je aj najdrahšia.“

Podľa Štaffenovej je najvýhodnejšie prevádzkovať aj živnosť, aj eseročku. Nielen z hľadiska vykonávania činnosti, ale aj pre finančné riadenie a daňovú optimalizáciu. "Zahraniční klienti si najčastejšie volia formu s. r. o., pretože je obdobou ich Ltd., ktorú poznajú zo svojej domovskej krajiny,“ dodáva.

Obrat zaváži
Fungovanie akejkoľvek formy podnikania nepodmieňuje výška obratu, avšak podnikateľ sa podľa neho môže rozhodnúť pre právnu formu, v akej bude podnikať. Zuzana Chudáčková, advokátka a partnerka advokátskej kancelárie bnt - Sovova Chudáčková & Partner, radí, že v prípade podnikateľa, ktorého obrat nepresiahne 35-tisíc eur ročne a jeho výdavky sú nižšie ako 40 percent obratu, pričom chce byť poistený v systéme sociálneho poistenia, úplne postačuje podnikať ako samostatne zárobkovo činná osoba.

Pri ročnom obrate nad približne 24-tisíc eur, ak fyzická osoba nechce byť poistená v systéme sociálneho poistenia a neprekáža jej vedenie účtovníctva, je finančne výhodnejšie založiť spoločnosť s ručením obmedzeným. Ostať "SZČO“ sa oplatí pri relatívne nízkom obrate približne do 24-tisíc eur ročne, ak živnostník nikoho nezamestnáva a ak si chce zobrať hypotéku na vlastné bývanie.

Živnostník Pavol Husár radí nováčikom, aby začali ako "SZČO“ a otestovali si svoj podnikateľský nápad. Ak im vyjde, majú si založiť eseročku. On sám zvažuje práve prechod na eseročku, aby ručil iba do výšky svojho vkladu. Na rozdiel od neobmedzeného ručenia tak ochráni svoju rodinu v prípade krachu.

Prečítajte si aj:
Ako prejsť zo živnosti na eseročku

Firma Profing Piešťany je eseročkou a plánuje ňou ostať naďalej. Eseročka Drevo SV zo Sniny zas zvažuje prechod na akciovku – kvôli možnému obchodovaniu na burze. „Zatiaľ však táto forma nie je u nás bežná, budeme čakať, kým sa to rozvinie,“ myslí si jej konateľ Peter Hoppej. Zmenu zo živnosti na eseročku zvažuje Pavol Husár, aby ručil iba do výšky svojho vkladu. Na rozdiel od neobmedzeného ručenia tak ochráni svoju rodinu v prípade krachu.

Podnikatelia si môžu vybrať zo šiestich možností

Podnikateľ sa nemusí orientovať len na akciovku, eseročku alebo živnosť. Sú tu aj iné možnosti, ako podnikať. Napríklad komanditná spoločnosť, v ktorej jeden alebo viac spoločníkov ručí za záväzky spoločnosti do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného v obchodnom registri (komanditisti – rovnako ako spoločníci v spoločnosti s ručením obmedzeným) a jeden alebo viac spoločníkov celým svojím majetkom (komplementári – rovnako ako spoločníci vo verejne obchodnej spoločnosti).