12.06.2006, 00:00

Tony papierových kotúčikov idú na Slovensko i do Česka

Firma Rezpa vznikla v roku 1995 a zamerala sa na výrobu papierových pások do registračných pokladníc, váh a kalkulačiek všetkých typov a faxového papiera. Vyrába ich na kruhových rezacích strojoch z Nemecka a Českej republiky. Svoje portfólio môže firma operatívne rozšíriť aj na atypické výrobky, podľa požiadaviek trhu. "Môžu to byť papierové kotúče, ktoré sa dajú použiť napríklad v obalovej a vo výpočtovej technike, na reklamné a iné účely," povedal Ľuboš Hruška, vedúci výroby v žilinskej firme.
Rezpa postupne zvyšuje celkovú ročnú produkciu. Kým v roku 2005 to bolo 1 200 ton, v tomto roku rátajú s 1 450 tonami papierových pások.
Na rad prišli pokladnice
Pri platbách za tovar alebo služby v hotovosti musí predávajúci vystaviť pokladničný doklad. V praxi to pre podnikateľov znamená mať registračnú pokladnicu. V druhej polovici 90. rokov táto povinnosť pribudla aj pre menšie firmy a živnostníkov. K zákazníkom sa pridali tiež supermarkety, ktoré prišli na Slovensko. "Jednovrstvové pokladničné pásky sme začali vyrábať v októbri 1995 na stroji typu A 710 od nemeckého výrobcu Convertex Maschinen v Düsseldorfe, ktorý v tom čase patril medzi špičku v odbore. O rok na to sme rozšírili výrobu o viacvrstvové samoprepisovacie pásky do pokladníc a faxový papier na stroji LM 11. V roku 1997 sme od nemeckej firmy kúpili tretí stroj LM 11. Vzhľadom na dopyt našich výrokov sme v ďalších rokoch investovali do technológie, ktorou sme dobre vybavení. Postupne sme začali priberať ľudí a dnes máme viac ako tridsať zamestnancov," hovorí konateľ Rezpy Peter Králik. Firma má výrobnú prevádzku v žilinskej časti Považský Chlmec, kde zmodernizovala veľkosklad bývalého štátneho podniku Otex-Textil. Žilinská Rezpa má obchodné zastúpenia v Bratislave a Košiciach.
Využili bankové úvery
Výrobnú a obchodnú spoločnosť Rezpa založili traja Žilinčania. V roku 1988 do nej vstúpila žilinská firma Bubola a navŕšila základný kapitál. V roku 1999 základný kapitál Rezpy navŕšila aj bratislavská spoločnosť Seed Capital Company, ktorá eliminuje podnikateľské riziká. Na financovanie výroby do zaplatenia pohľadávok Rezpa použila finančný faktoring od spoločnosti OB Heller Faktoring, ktorá patrí ČSOB. Firma v začiatkoch hľadala aj výhodné úvery v bankách. Najprv to bola dnes už zaniknutá Moravia banka, neskoršie ČSOB a teraz je to OTP Banka. "Prvý úver sme firme poskytli koncom roku 2002 a odvtedy je naším solídnym klientom. Doteraz sme Rezpe poskytli dovedna štyri úvery, ktoré použila najmä na nákup surovín pre vlastnú výrobu," uviedol Milan Malák, riaditeľ Regionálneho korporátneho centra OTB Banky Slovensko v Žiline.
Dobrá pozícia na trhu
Rezpa v súčasnosti mesačne spracuje 100 až 120 ton papiera na výrobu jednovrstvových i viacvrstvových kotúčikov. Je ich najväčším producentom na Slovensku a pokrýva väčšinu spotreby na našom trhu. Pred piatimi rokmi firma vstúpila na český trh, kde vlani predala produkciu za osem miliónov korún.
Firma v tomto roku zvyšuje výrobu termokotúčikov, o ktoré sa zaujímajú veľké obchodné reťazce. Je to v súlade s reštrukturalizáciu výrobného programu, pričom spoločnosť bude vyrábať výrobky s vyššou pridanou hodnotou. "Tomu prispôsobujeme aj náš marketing. Plánujeme zvýšiť odbyt a obrat. Ten nám v predchádzajúcich dvoch rokoch mierne klesol vzhľadom na zníženie cien našich výrobkov. Účinnými opatreniami znižujeme mzdové a finančné náklady," vymenúva Peter Králik. Podľa neho sa Rezpa v budúcnosti chce na trhu presadiť postupnou zmenou štruktúry výrobného programu s predpokladanou zmenou dopytu na trhu. S tým súvisia aj nové investície do technológie. "Preto chceme získať štátnu podporu pre malých a stredných podnikateľov, prípadne výhodné bankové úvery," zdôrazňuje konateľ Rezpy.
Najväčším domácim dodávateľom papiera pre Rezpu je Bratislavská papierenská spoločnosť. Firma kupuje papier aj v Slovinsku, Nemecku a Poľsku.