23.05.2005, 00:00

Najväčší medzi veľkými

Bezkonkurenčne najlepším slovenským exportérom bol aj vlani Volkswagen Slovakia. Za opakovane najväčší podiel na exporte Slovenska mu v súťaži ministerstva hospodárstva Najlepší exportér SR udelili zvláštne ocenenie. Hodnota vývozu na jedného zamestnanca predstavovala 19,84 milióna korún.
V kategórii veľkých podnikov nad 250 zamestnancov ministerstvo hospodárstva ocenilo spoločnosti Mondi Business Paper SCP Ružomberok (vývoz na jedeného zamestnanca 6,6 mil. Sk), Sauer-Danfoss Považská Bystrica (2,5 mil. Sk) a Way Industry Krupina (1,3 mil. Sk).
Export ružomberského výrobcu celulózy a papiera vlani medziročne vzrástol o 28 percent, keď sa mu podarilo získať nové trhy v Ázii, Afrike, Latinskej Amerike a Austrálii. Hlavným vývozným teritóriom firmy, v ktorej je 50-percentný podiel zahraničného kapitálu, zostáva naďalej Európa. Spoločnosť exportuje 78 percent svojej produkcie.
Way Industry, podnik bez účasti zahraničného kapitálu, vlani zvýšil vývoz strojov s mechanickým a motorovým pohonom o 29 percent a získal nové trhy v Iraku, Thajsku, Holandsku a Južnej Afrike. Exportuje 76 percent produkcie, vlani v hodnote 1,3 milióna korún na zamestnanca.