Ak ku koncu roka 2015 urobila firma väčší obchod, paradoxne sa na začiatku ďalšieho roka mohla dostať do finančných ťažkostí. Najmä ak mala výdavky a za tovar či služby nedostala zaplatené hneď, ale až o niekoľko týždňov alebo mesiacov. Východiskom z takejto situácie môže byť posunutie termínu podania daňového priznania o tri, prípadne až o šesť mesiacov. Lebo daňové priznanie a samotná daň z príjmov sa nemusí podať a zaplatiť do 31. marca, ale až do 30. júna prípadne do 30. septembra.

Odklad daňového priznania môžu tento rok opäť využiť všetky firmy aj občania. Ak majú len príjmy zo Slovenska, môžu si podanie odložiť najviac o tri mesiace, ale ak ich získali aj zo zdrojov v zahraničí, maximálna lehota na odklad je šesť mesiacov. Tieto možnosti ročne využívajú desiatky tisíc daňovníkov.

Pomoc je v odklade
Do ťažkej finančnej, ba až neriešiteľnej situácie sa dostala aj menšia firma, ktorej však pomohla podnikateľka Viera Vašicová. Spoločnosť, ktorú nechcela menovať, koncom roka urobila lukratívny biznis. Ale peniaze za dodaný tovar nedostala. „Vyfaktúrovala veľkú objednávku a čakala, že ešte v decembri dostane zaplatené. Peniaze však neprišli. Keďže spoločnosť musela zaplatiť DPH, vzala si na to úver,“ opisuje situáciu Vašicová. Do konca marca nasled

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.