26.10.2010, 00:00

Najdrahší pomník je zo žuly

Pri návšteve cintorínov sa možno v tomto dušičkovom období rozhodnete pre výstavbu nového pomníka či náhrobného kameňa pre svojich zosnulých. V dnešnej dobe si môžete pre výrobu pomníka vybrať napríklad kameň umelý či prírodný, ale aj žulu či mramor. Žula je však podľa odborníkov poveternostne odolnejšia. Cena pomníka sa odvíja od veľkosti dosky aj od spôsobu spracovania. Bežný náhrobný kameň s pomníkom sa pohybuje podľa Jozefa Bárdyho, VIP konzultanta finančnoporadenskej spoločnosti Partners Group Sk, medzi 1 500 až 3 000 eur.       

Žiadaná je najmä žula
Stačí navštíviť kamenárstvo v najbližšom okolí, zadať rozmery budúceho hrobu a vybrať si z katalógu, ako má vyzerať. Hrob dodajú približne do mesiaca. Záujem ľudí o pomníky závisí aj od ich finančnej situácie. Záleží na tom, či máte staršie hroby a tie potrebujete renovovať, alebo či chcete nanovo urobiť pomník. Ešte pred rekonštrukciou pomníka je potrebné urobiť odbornú prehliadku. Najpredávanejší materiál je podľa ich skúseností žula typu implak, vizag či tarn. Za náhrobok z čiernej žuly si pripravte od 800 eur vyššie. Niektoré kamenárstva chcú ako zálohu 50 percent z ceny, lehota vyhotovenia sa priemerne pohybuje okolo troch mesiacov, ale pomník vám môžu urobiť aj na splátky. Pokiaľ však chcete pietne miesto vyzdobiť atypicky, musíte počítať s vyššou cenou a s približne polročnou výrobnou dobou.

Pochovávanie nad sebou
V posledných rokoch sa na Slovensku podľa Miroslava Kykloša z finančnoporadenskej spoločnosti Salve Financie aj z dôvodu nedostatku hrobových miest hlavne v mestách zaužívalo pochovávanie nad sebou. "Je to menej nákladné aj na prenájom hrobového miesta, aj na pomník a v neposlednom rade aj údržbu takéhoto hrobu. Takáto služba ja náročná hlavne pre staršie páry zaťažené minulosťou a zvyklosťami.“ Najlacnejšie hrobové miesta sa platia asi na 10 rokov a cintoríny bývajú väčšinou v správe obcí. A taktiež v poslednom čase na mnohých cintorínoch vyrastajú urnové háje; miesta v nich pre pozostalých predstavujú menšie finančné náklady na výstavbu a aj údržbu ako za hrobové miesto.

Zuzana Kullová