02.02.2012, 00:00

Nájdite si prácu s HN: Chcem liečiť ľudské duše

+VIDEO | Hospodárske noviny hľadali prácu mladej študentke psychológie.

Životný cieľ pomáhať a liečiť ľudskú dušu môže znieť pre mnohých príťažlivo. Túto šľachetnú prácu si vysnívala Simona, študentka Trnavskej univerzity, ktorej HN pomáhajú nájsť si uplatnenie. Študentka síce dostane diplom až o pár mesiacov, po pracovnom trhu sa však obzerá už teraz.

Lákajúce výzvy
„Klinická psychológia je najťažšia zo všetkých oblastí, a preto ma láka. Mám rada výzvy. Chcem na sebe pracovať a pomáhať ľuďom,“ hovorí Simona z Likavky. Takéto odôvodnenie, prečo si vybrala práve tento odbor, však porote HN nestačí. Pýtajú sa na konkrétne dôvody a špecifiká povolania, ktoré pri jej rozhodovaní zohrali najväčšiu úlohu. No uchádzačka o prácu mlčí. Po chvíli zopakuje svoje predchádzajúce tvrdenie. Porota je nespokojná, pýta sa opäť a v miestnosti zasa nastane ticho. Personalisti sú zarazení, no na druhej strane už vedia, že konkrétne dôvody, prečo chce pracovať práve ako klinická psychologička, z nej nedostanú.

Je jasné, že Simona si ešte potrebuje špecifiká svojho budúceho povolania naštudovať či pozisťovať u známych. Všeobecná odpoveď pri takej konkrétnej a jasnej otázke vie znechutiť a znervózniť nejedného personalistu. Členovia našej poroty v tomto prípade tiež nie sú výnimkou.

Otázky v angličtine
Prejde sa teda na angličtinu. Skúška – teda konverzácia v cudzom jazyku na pracovnom pohovore, je pre mnohých nočnou morou. Nie každý vie suverénne „spíkovať“. Prevláda však názor, že papier znesie všetko. Simona vo svojom životopise tvrdí, že angličtinu ovláda na pokročilej a nemčinu na mierne pokročilej úrovni. Po prvej otázke v cudzom jazyku síce automaticky odpovie v angličtine, no jej vety nemajú hlavu ani pätu, rýchlo sa snaží spomenúť na pár slovíčok a porote ako-tak odpovedať. „S nemčinou je to ešte horšie,“ priznáva zahanbene dievčina.

Zmapovaný trh
Napriek nie celkom presným predstavám o svojej vysnívanej robote a slabej znalosti cudzieho jazyka sa Simona snaží zorientovať na trhu práce ešte pred júnovými štátnicami. „Najradšej by som bola, keby som sa dostala do Vojenskej nemocnice v Ružomberku. Nepohrdnem však ani inými nemocnicami či pedagogicko-psychologickými zariadeniami. Nemám problém za prácou sa aj presťahovať,“ presviedča Simona. Budúca absolventka si myslí, že práve tieto fakty hrajú v jej prospech. Rovnako je jej silnou stránkou odhodlanie, chuť vzdelávať sa a osobná empatia. Vlastnosti, ktoré na pomyselných váhach len možno prevážia nad takmer žiadnymi Simoninými pracovnými skúsenosťami či stážami.
Martina Karmanová

Hodnotenie porotcov

Martina Klubicová, partner Synergie
Životopis (mínus)
Vo vašom životopise mi chýbali konkrétnosti – jasne rozpísané činnosti, ktoré ste vykonávali počas brigád alebo v zamestnaní. Určite by som pripojila k CV aj motivačný list. Máte málo skúseností v odbore, ktorý študujete, a preto je motivácia, odhodlanie a jasnosť vo veciach vo vašom prípade dôležitým faktorom.

Vystupovanie (mínus)
Máte v sebe určitú dávku empatie, no neviete o svojich schopnostiach a znalostiach presvedčiť. Na pohovor ste tiež prišli nepripravená. Na internete je množstvo informácií o tom, ako pohovor prebieha, na čo sa môže personalista uchádzača o prácu pýtať. Stačí si to len naštudovať a venovať tomu trochu času.

Verdikt
Nečakajte na výzvy. Tvrdíte, že ich máte rada, ale nemám z vás pocit, že by ste ich aj vyhľadávali. Snažte sa trochu viac. Teraz, keď máte popri písaní diplomovej práce viac času, snažte sa učiť angličtinu či absolvovať rôzne kurzy psychologických terapií.

Mario Fondati, partner Amrop Slovakia
Životopis (mínus)
Štruktúrovaný životopis je veľmi prehľadný, čo je pozitívne. No vaše pracovné skúsenosti aj vzdelanie by ste mali usporiadať od súčasných po tie predošlé. Stáže treba viac rozpísať. Chýba mi aj téma vašej bakalárskej a diplomovej práce.

Vystupovanie (mínus)
Vaše vystupovanie bolo príjemné, držali ste očný kontakt, aj reč tela bola v poriadku. Musíte však vystupovať sebavedomejšie, pokojne používajte gestá a ďalšie formy neverbálnej komunikácie, ktoré výrazne vášmu prejavu pomôžu.

Verdikt
Ste síce rozhodnutá, čo chcete robiť, ale nie je vám veľmi jasné, čo všetko sa za tým skrýva. Nájdite si a preštudujte všetky dostupné informácie a prepojte ich s praxou. Je potrebné mať prehľad o všetkých momentálnych pracovných možnostiach vo vami hľadanej oblasti a je nevyhnutné zlepšiť angličtinu.

Miroslav Harvan
Životopis (mínus)
CV je síce prehľadné, ale prázdne. Chýbajú mi odborné skúsenosti. Štúdium vysokej školy nie je v dnešnej dobe všetko, sú potrebné kurzy, výcviky, stáže zamerané na danú odbornosť, dobrovoľnícke aktivity.

Vystupovanie (mínus)
Ste nepresvedčivá. O klinickej psychológii viete veľmi málo. To je veľká chyba. Pokiaľ chcete túto prácu vykonávať, musíte presne vedieť, čo je jej náplňou a prečo ju chcete vykonávať. Ja neviem veľmi dobre po anglicky, ale som presvedčený, že ani vy nie – vaša angličtina nebola lepšia ako moja a píšete si pokročilú znalosť. Na znalostiach cudzieho jazyka by ste mali výrazne zapracovať.

Verdikt
Musíte viac počúvať, čo sa vás ľudia pýtajú, čo od vás očakávajú. Aj to je cesta k úspechu psychológa.