24.07.2014, 00:00

Patrí medzi najlepšie startupy. Peniaze mu ponúkali päťkrát, no odmietol

Jeden z najlepších startupov, aké sme kedy mali, zhodli sa porotcovia. A hneď by chceli investovať. Filip Glasa si však peniaze nevzal.

Predstavenie projektu

Preklepnite si obchodného partnera

Stránka Finstat. sk je momentálne zadarmo. V prehľadných tabuľkách tu nájdete zoznam slovenských firiem podľa ich zisku, tržieb, ale aj podľa toho, či sa nachádzajú v konkurze či likvidácii. „Naším cieľom je, aby si návštevníci boli schopní sami preveriť riziko firmy, s ktorou spolupracujú. Dobrým príkladom je napríklad stavebníctvo, kde sa často stáva, že objednávateľ práce nezaplatí a zatají, že má problémy,“ vysvetľuje spoluzakladateľ projektu Filip Glasa. Informácie o firmách pochádzajú z verejne dostupných zdrojov. No ako poznamenal investor Michal Matys, veľká pridaná hodnota je v tom, že sú na jednom mieste. „Zarábame najmä na tom, že dostávame požiadavky od rôznych firiem a my im pripravíme alebo vypočítame údaje presne pre ich potreby,“ hovorí Glasa. Finstat vie aj zostavovať rebríčky a vymýšľať ekonomické témy, ktoré dáva do médií a podľa Glasu majú zatiaľ pozitívny ohlas.

Do projektu Nájdite si biznis s HN prišiel s cieľom nájsť si obchodného partnera a kontakty na firmy, ktoré by si kupovali služby Finstatu. Investori však majú iné plány. Väčšie.

Otázky a odpovede

Kto je vaša konkurencia?

Porota sa zaujíma najmä o to, či má Filip Glasa jasno v tom, čo robí. „Aký je teda váš biznis model?“ zaujíma sa Dalibor Jakuš. Nepozdáva sa mu totiž, že stránka je zadarmo a platené riešenia sú iba na mieru. „Veľa firiem potrebuje tie dáta v určitom kontexte, a to, čo máme na stránke, im nestačí. Zatiaľ však nemáme na stránke štandardizované balíky služieb,“ hovorí Glasa. „Ja som si vašu stránku prezrel,“ prizná sa Michal Matys s neskrývaným záujmom. „A viem, že v zahraničí sú takéto služby bežné a veľmi zaujímavo spoplatnené,“ pripomína.

Michala Matysa projekt zaujal, no je zvedavý, v akom prostredí sa Finstat pohybuje. „Kto je vaša konkurencia?“ zaujíma sa. Porotcovia však spoločne prídu na to, že podobné služby robia u nás tri či štyri veľké firmy, navyše pomerne zastaraným spôsobom a za väčšie peniaze. „Konkurencia vám ponúkne nejakú brožúru alebo DVD s databázou firiem upravenou tak, aby vám vyhovovala. My sa líšime tým, že tieto dáta aktualizujeme prakticky každý deň a vieme databázy upraviť za oveľa menej peňazí, hovoríme o desiatkach a stovkách eur,“ dodáva Glasa. Najväčšia pridaná hodnota je podľa neho v tom, že stránka iba nezhromažďuje dáta, ale ich aj vyhodnocuje. Finstat navyše vie komunikovať aj s ERP systémami vo firmách.

„Vy si uvedomujete, na akom poklade sedíte?“ pýta sa napokon Matys.

Hodnotenie

Vytvorte jeden platený produkt. Ale rýchlo

Keď sa porotcovia pýtajú na ďalšie produkty a funkcionality, Filip Glasa im hovorí, že ich plánuje, ale najprv si na ne chce zarobiť. To je však voda na mlyn investorovi Matysovi. „Nechcete peniaze?,“ čuduje sa. Do projektu by rád investoval preto, lebo trh sa rýchlo mení. A funkcie, ktoré by Finstat mohol dostať najskôr koncom roka, môže mať hneď. To je však podľa zakladateľa na dlhé lakte. „Dokedy budete čakať na to, kým z vášho produktu bude mrakodrap? Radšej vypusťte jeden platený balík, nech stojí aj päť eur, ale začnite masovo zarábať,“ myslí si Michal Meško. Michal Hrabovec súhlasí. „A urobte to čo najskôr, pretože kým sa vy budete snažiť zarobiť, niekto príde s niečím podobným, ale rýchlejšie a lacnejšie,“ varuje investor. „Vy tomu projektu neveríte, keď nechcete peniaze?“ nevie sa vynačudovať Matys. „Projektu verím, ale nie som si istý, že tie tržby budú také vysoké, aby sa to investorovi oplatilo. Získať peniaze by sa nám páčilo, ale radšej ich získam od dvoch či troch väčších zákazníkov aj za cenu, že to bude trvať dlhšie,“ odvetí Glasa. Matys mu ponúkne peniaze dovedna päťkrát. Neúspešne. „Vy ma vlastne presviedčate, že to nepôjde,“ žartuje Matys.

Keď teda investori s ponukou peňazí nepochodili, nechali vo vzduchu mnoho cenných rád, ale aj otázok. „V inteligentnom spracovaní dát sú veľké peniaze,“ pokračuje Matys. „Poznám firmu v Nemecku, ktorá si berie tisíc eur za to, čo vy dávate zadarmo. Preto vám radím, aby ste si vymysleli jeden balík, ktorý budete distribuovať masám.“ Súhlasí aj Michal Meško. „Na vašom mieste by som sa vôbec nebál toho, že máte údaje, ktoré sú verejne dostupné. Dnes nemá nikto čas a vy tomu viete dať pridanú hodnotu tým, že tie dáta dáte dokopy,“ konštatuje. Michal Pastier poznamenáva, že riešenia pre jednotlivé firmy ich oberajú o čas. „Sústreďte sa na niektoré štandardné riešenia. Takto sa nemôžete venovať tomu, čo by vám naozaj zarobilo,“ dodáva.


Verdikt poroty

Michal Matys, spolumajiteľ Translata a EuroCoc

Ja osobne by som si takýto produkt kúpil. Robíme B2B a máme veľa dlžníkov a pre mňa by to malo hodnotu. Vy ste však startupista, ktorý nás tu celý čas presviedča, že to nepôjde. A pritom ste za veľmi dlhé obdobie najlepšia firma, akú sme tu mali.

Michal Pastier, spolumajiteľ agentúry Zaraguza Digital

Máte fantastický produkt, ušetríte firmám peniaze aj čas, už len sa naučiť lepšie ho predávať. Vy môžete napríklad robiť rebríčky, aké nikto nevie u nás urobiť.

Michal Meško, výkonný riaditeľ Martinusu

Privítal by som, keby ste mali nejaký automatizovaný produkt, ktorý by zarábal a popri tom si robte aj tie analýzy na mieru. Teraz ste stránka, na ktorej vôbec netuším, že si mám niečo kúpiť, lebo všetko je zadarmo.

Michal Hrabovec

Úplne súhlasím s vytvorením balíkov a expanziou do zahraničia. Zahraniční podnikatelia sa tu nevedia zorientovať a toto by im veľmi pomohlo. Jazyková mutácia nie je náročná vec a mohlo by vám to zarobiť.

Dalibor Jakuš, spoluzakladateľ Profesia. sk

Nie som si úplne istý, či ste konzultantská firma, alebo či zbierate dáta a takto ich predávate. Buď robte obe, ale pod dvomi značkami, alebo iba jednu.

 

[[{"type":"hn-image","fid":"435767","colorbox":"600xauto","attributes":{"class":"hn-media-image colorbox-insert-image hn-media-element"}}]][[{"type":"hn-image","fid":"435836","style":"300xauto","attributes":{"style":"float: right;","class":"hn-media-image image-insert-image hn-media-element"}}]]