05.08.2014, 00:00

Darí sa nám tak, že investora nepotrebujeme

Projekt FinStat hľadal v projekte Nájdite si biznis s HN kontakty. Našiel oveľa viac.

Investori projekt FinStat.sk chválili a dokonca ho označili za jeden z najlepších startupov, aký kedy v našom projekte videli. Investor Michal Matys dokonca ponúkal investiciu - a to dovedna päťkrát. Filip Glasa, ktorý projekt pred porotou predstavoval však investíciu odmietol. A zdá sa, že urobil dobre. „Vieme zarobiť toľko peňazí, že investora nepotrebujeme,“ hovorí Filip Glasa.

Investora netreba

Príbeh FinStatu sme uverejnili iba pred niekoľkými týždňami. Filip Glasa však hovorí, že sa im odvtedy ozvali viacerí zákazníci, ktorí sa o jeho službe dozvedeli práve prostredníctvom HN. „Už na samotnom natáčaní sme sa rámcovo dohodli s Daliborom Jakušom. Máme v pláne zakázku pre Profesiu,“  vysvetľuje Glasa.

Michal Matys mal teda pravdu, keď hovoril, že FinStat sedí na veľkom poklade. „Poslúchol som rady investorov a dnes máme dva balíky produktov. Dokonca plánujeme zamestnať vývojárov na plný úväzok,“ hovorí. FinStat má dokonca v pláne expandovať aj do zahraničia. „O tom by som však ešte nechel hovoriť, ale je to veľký zákazník. A dokonca by chcel aj investovať,“ hovorí Filip Glasa.

Preklepni si obchodného partnera

Služba FinStat je určená všetkým, ktorí si chcú preveriť, s kým sa púšťajú do biznisu. V prehľadných tabuľkách tu nájdete zoznam slovenských firiem podľa ich zisku, tržieb, ale aj podľa toho, či sa nachádzajú v konkurze či likvidácii. „Naším cieľom je, aby si návštevníci boli schopní sami preveriť riziko firmy, s ktorou spolupracujú. Dobrým príkladom je napríklad stavebníctvo, kde sa často stáva, že objednávateľ práce nezaplatí a zatají, že má problémy,“ vysvetľuje spoluzakladateľ projektu Filip Glasa. Informácie o firmách pochádzajú z verejne dostupných zdrojov. No ako poznamenal investor Michal Matys, veľká pridaná hodnota je v tom, že sú na jednom mieste. „Zarábame najmä na tom, že dostávame požiadavky od rôznych firiem a my im pripravíme alebo vypočítame údaje presne pre ich potreby,“ hovorí Glasa. Finstat vie aj zostavovať rebríčky a vymýšľať ekonomické témy, ktoré dáva do médií a podľa Glasu majú zatiaľ pozitívny ohlas.

Prílohu STARTUPY nájdete od štvrtka 7. augusta iba v Hospodárskych novinách