27.01.2015, 00:00

Ak by za školy platili všetci, kvalita stúpne

Záleží od študenta, čo je ochotný platiť a za čo, hovorí pre HN Matúš Pošvanc, riaditeľ Nadácie F.A. Hayeka.

V týchto dňoch dal rezort školstva stopku dvom novým vysokým školám. Jedným z argumentov bolo, že ich je priveľa. Súhlasíte s tým?
Ak bol hlavný argument, že súkromných škôl je priveľa, tak dané rozhodnutie nepovažujem za správne. Aj keď mnohé vysoké školy budú, samozrejme, rady, pretože sa im znižuje konkurencia a študenti sú nepriamo nútení uchádzať sa o miesta v ostávajúcich školách. Osobne som toho názoru, že ak by sa študent pre takúto školu rozhodol, je to jeho rozhodnutie a nesie zaň plnú zodpovednosť.  
Aké kritériá vlastne musí vysoká škola splniť, ak chce akreditáciu?
Udeľuje ju akreditačná komisia podľa zákona o vysokých školách. Dané kritériá sa líšia podľa stupňa študijného programu. Používajú sa rôzne typy kritérií, ako napríklad spôsobilosť vysokej školy vykonávať študijný program, akú má škola úroveň výskumnej činnosti, materiálne a personálne zabezpečenie, aký je obsah programu, požiadavky na uchádzačov, na absolvovanie či profil absolventa a podobne. Je to celkom náročný proces a akreditačná komisia má z tohto hľadiska dosť veľkú moc.
A čo štátne dotácie na súkromné vysoké školy?
Štát môže udeliť dotáciu pre súkromnú školu pre akreditované programy, na vedu a výskum a podobne, a to na základe rozhodnutia vlády. Avšak príjmy s

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Súvisiace články