29.11.2014, 11:05

Vymyslel startup, ktorý "prepojí" zimu s letom

Zemný zásobník tepla ukrýva akýsi zlatý grál všetkých kúrenárov a energetikov. Pri vymýšľaní sub-surface tepelného akumulátora sa jeho tvorcovia zamýšľali nad tým, ako preniesť obrovské množstvo slnečnej energie z leta do zimy. „A toto sa nám úspešne podarilo tak, že letné teplo ukladáme rôznymi spôsobmi do zeminy, ktorá je zaizolovaná proti únikom tepla,“ prezrádza startupista Michal Gottwald.

Teraz za tento startup získali prestížnu cenu Startup Awards 2014 v kategórii Science. "Teší ma to, že vyhral projekt, ktorý je spojením vedeckej univerzitnej pôdy s komerčným využitím," povedal Gottwald po zisku ceny.


Prečítajte si aj: Slovenský nápad, ktorý zaujme všetkých. Najlepšie startupy rokaVíťaz Startup Awards v kategórii Science Michal Gottwald. Snímka: HN/Peter Mayer

Táto masa hliny sa nahrieva od leta až do neskorej jesene a práve na zimu je akumulátor pripravený na obdobie odovzdávania tepla rodinnému domu, ktorý je týmto akumulátorom vykurovaný až do jari, keď sa začne opäť pripravovať na ďalšiu vykurovaciu sezónu. Inšpiráciu našli v histórii, spomenuli si na zemľanky, na ktoré sa už takmer zabudlo.

Najzaujímavejšie na tom je, že čím je akumulátor starší, tým lepšie kúri,“ tvrdí Gottwald. Navyše na jeho výrobu nie je potrebná žiadna vesmírna technológia, ale len to, čo sa na stavbe bežne nachádza, teda hlina. Akumulátor oproti väčšine ďalších startupov rieši základnú ľudskú potrebu, ktorou je teplo potrebné na prežitie človeka v našich zemepisných šírkach