29.11.2014, 21:45

Slováci nakŕmia ľudstvo. Vďaka nášmu nápadu rastie zelenina rýchlejšie

Vďaka slovenskej firme Crop-Trek je pestovanie zeleniny, byliniek alebo húb záležitosťou niekoľkých kliknutí myšou.

Populácia na našej planéte stále narastá. Správy OSN o vývine počtu obyvateľov predpokladajú nárast aktuálnej hodnoty, ktorá je 7,2 miliardy, o takmer ďalšiu miliardu. V roku 2050 by nás teda mohlo byť na našej modrej planéte až 9,6 miliardy. Spolu s nárastom populácie však rastie aj dopyt po prírodných zdrojoch, palivách a hlavne potravinách.

Navyše narastajúci dopyt po biopalivách prispieva k zvýšenému tlaku na ceny produkcie, kvalitu pôdy a vody, čo môže viesť k ohrozeniu globálnej potravinovej bezpečnosti. Tento problém je teda celosvetový.


Startup Awards 2014
Kategória Science
Slovák vymyslel startup, ktorý "prepojí" zimu s letom

Kategória Art&Design
Nudné svietidlá ich nebavili. Tak mladí Slováci bodovali nápadom

Kategória Digital
Štvú vás frustrované predavačky? Táto slovenská aplikácia to vyrieši


Hlavnou motiváciou Crop-Tek je zachovanie udržateľnosti v produkcii potravín a potravinovej bezpečnosti na celej planéte. „Hlavnými problémami, ktorými sa  zaoberáme, sú: plná automatizácia procesov v hydroponických a aeroponických systémoch, škálovateľnosť, vzdialený monitoring, skorá detekcia chýb a systém podpory života rastlín,“ prezrádza spoluzakladateľ Corp-Tek Martin Pala, ktorý vyhral kategóriu Society na Startup Awards 2014.

Ich globálnym cieľom je návrh, dizajn a vývoj škálovateľnej platformy hydroponického systému pre domácich záhradkárov, ako aj pre malých, stredných a veľkých producentov potravín. „Chcú využívať najmodernejšie dostupné technológie a aplikácie rôznych metód umelej inteligencie v automatizácii hydroponických procesov,“ pokúša sa vysvetliť svoje ciele startupista.

Táto technológia je skrátka postavená na unikátnom mechanickom dizajne izbového alebo skleníkového hydroponického systému v kombinácii s cloudovým softvérovým riešením, podporeným rôznymi metódami umelej inteligencie. Vďaka tomu je pestovanie zeleniny, byliniek alebo húb záležitosťou niekoľkých kliknutí myšou.

Súvisiace články