29.11.2014, 21:45

Slováci nakŕmia ľudstvo. Vďaka nášmu nápadu rastie zelenina rýchlejšie

Vďaka slovenskej firme Crop-Trek je pestovanie zeleniny, byliniek alebo húb záležitosťou niekoľkých kliknutí myšou.

Slováci nakŕmia ľudstvo. Vďaka nášmu nápadu rastie zelenina rýchlejšie

Populácia na našej planéte stále narastá. Správy OSN o vývine počtu obyvateľov predpokladajú nárast aktuálnej hodnoty, ktorá je 7,2 miliardy, o takmer ďalšiu miliardu. V roku 2050 by nás teda mohlo byť na našej modrej planéte až 9,6 miliardy. Spolu s nárastom populácie však rastie aj dopyt po prírodných zdrojoch, palivách a hlavne potravinách.

Navyše narastajúci dopyt po biopalivách prispieva k zvýšenému tlaku na ceny produkcie, kvalitu pôdy a vody, čo môže viesť k ohrozeniu globálnej potravinovej bezpečnosti. Tento problém je teda celosvetový.


Startup Awards 2014
Kategória Science
Slovák vymyslel startup, ktorý "prepojí" zimu s letom

Kategória Art&Design
Nudné svietidlá ich nebavili. Tak mladí Slováci bodovali nápadom

Kategória Digital
Štvú vás frustrované predavačky? Táto slovenská aplikácia to vyrieši


Hlavnou motiváciou Crop-Tek je zachovanie udržateľnosti v produkcii potravín a potravinovej bezpečnosti na celej planéte. „Hlavnými problémami, ktorými sa  zaoberáme, sú: plná automatizácia procesov v hydroponických a aeroponických systémoch, škálovateľnosť, vzdialený monitoring, skorá detekcia chýb a systém podpory života rastlín,“ prezrádza spoluzakladateľ Corp-Tek Martin Pala, ktorý vyhral kategóriu Society na Startup Awards 2014.

Ich globálnym cieľom je návrh, dizajn a vývoj škálovateľnej platformy hydroponického systému pre domácich záhradkárov, ako aj pre malých, stredných a veľkých producentov potravín. „Chcú využívať najmodernejšie dostupné technológie a aplikácie rôznych metód umelej inteligencie v automatizácii hydroponických procesov,“ pokúša sa vysvetliť svoje ciele startupista.

Táto technológia je skrátka postavená na unikátnom mechanickom dizajne izbového alebo skleníkového hydroponického systému v kombinácii s cloudovým softvérovým riešením, podporeným rôznymi metódami umelej inteligencie. Vďaka tomu je pestovanie zeleniny, byliniek alebo húb záležitosťou niekoľkých kliknutí myšou.

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.