04.04.2013, 00:00

Máte skvelý nápad na biznis? Vieme, kto vám ho zaplatí

Kde a ako získate peniaze pre rozbeh vášho podnikania? Zistili sme za vás.

Európsky investičný fond

Jeho poslaním je podpora malých a stredných podnikov. V porovnaní so štandardnými bankovými úvermi ponúka výhodnejšiu úrokovú sadzbu. Ponúka buď mikroúvery s limitom do 25-tisíc eur a úvery s limitom 165-tisíc eur.

Úvery cez EIF na Slovensku začala od prvého apríla ponúkať ČSOB banka. EIF pritom slúži ako záruka pre banku.

www.eif.org


Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny

Poskytuje možnosť získať príspevok na začatie podnikania. Získať ho môžete, ak ste najmenej tri mesiace vedený na úrade práce ako nezamestnaný. Aby ste peniaze získali, musíte absolvovať niekoľko hodín kurzu – takzvanej prípravy na začatie vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. Okrem toho od vás budú požadovať podnikateľský plán spolu s kalkuláciou nákladov.

Príspevok nezískavate automaticky, žiadosť prehodnocuje osobitná komisia. Ak peniaze dostanete, zaväzujete sa, že podnikať budete minimálne dva roky.

Výšku príspevku ovplyvňuje región, v ktorom bude vaša firma sídliť. Rádovo ide o stovky až niekoľko málo tisíc eur.

www.upsvar.sk


Mikropôžičky NADSME

Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania na konci marca oznámila spustenie programu na podporu mladých podnikateľov, celkovo má k dispozícii vyše 6 miliónov eur. Mikropôžičky sa budú poskytovať v minimálnej výške 2 500 eur. Maximálna výška pôžičky je 50-tisíc eur. Čas splatnosti je od 6 mesiacov do 4 rokov s možnosťou odloženia splátky istiny maximálne o 6 mesiacov. Úroková sadzba sa odvíja od základnej sadzby ECB a od marže stanovenej na základe ratingu a je fixná počas celej doby splácania úveru. V súčasnosti predstavuje rozhranie od 1,26 percenta do 9,16 percenta.

www.nadsme.sk

FIT fond

FIT je fond NADSME určený na podporu startupov, najmä z oblasti informačných technológií. Mladým slovenským podnikateľom poskytne prostriedky v celkovej výške 4,2 milióna eur.
Fond vznikol spojením štátu ako majoritného akcionára a privátneho investora ako minoritného akcionára. Podobné projekty sú vo svete bežné – startupisti totiž okrem peňazí získajú aj mentoring a rady úspešných podnikateľov a manažérov, ktorí budú dohliadať na činnosť fondu a zároveň budú odovzdávať svoje skúsenosti z praxe.

www.nadsme.sk


 

 

Biznis anjeli

Ak máte skutočne zaujímavý nápad, zdrojom financií, ale aj cenných rád pre vás môže byť partner-investor. „Pre inovatívne nápady s globálnym potenciálom je možné ho nájsť,“ hovorí Ján Solík zo Združenia mladých podnikateľov Slovenska. V oblasti takzvaných angel investícií je však podľa neho Slovensko na chvoste krajín Európskej únie.
Združenie mladých podnikateľov Slovenska spolu s partnermi v roku 2011 založilo prvú sieť angel investorov, ktorí sú pripravení investovať svoje súkromné zdroje do nádejných podnikateľských nápadov. „Takýto investor do firmy prináša nielen kapitál, ale tiež svoje skúsenosti, know-how a kontakty, preto je jeho pridanou hodnotou najmä pre mladých podnikateľov, ktorým chýbajú skúsenosti,“ hovorí Solík.

www.zmps.sk

Ideamarkt

Ide o virtuálne trhovisko nápadov a kapitálu. Portál Ideamart.sk je platformou pre ľudí, ktorí sú ochotní poskytnúť finančné zdroje pre začínajúce podniky a na druhej strane pre začínajúcich podnikateľov hľadajúcich kapitál. Je to on-line „zoznamka“ podnikateľov a tých, ktorí majú voľné finančné zdroje.

www.ideamarkt.sk
 
Podnikateľské súťaže

Na začiatku podnikania vám výrazne môže pomôcť – tak finančne, ale aj marketingovo vďaka zviditeľneniu sa – účasť v niektorej z podnikateľských súťaží. Každoročne ich organizuje Združenie mladých podnikateľov Slovenska, Junior Chamber International Slovakia, Neulogy a iné organizácie. Zviditeľniť sa ženám v biznise zase pomáhajú rebríčky top žien podnikateliek.

StartupAwards – Najväčšia „prehliadka“ startupov na Slovensku, ktorú organizuje Neulogy spolu s partnermi. Investori naživo a pred publikom hodnotia startupistov počas ich krátkych, niekoľkominútových prezentácií a ihneď rozhodujú o tom či ich podporia. startupawards.sk

Podnikateľský nápad roka – súťaž má za cieľ oceniť najlepšie biznis nápady na Slovensku a posunúť ich smerom k úspešnej realizácii. V minulom ročníku víťazi napríklad získali reklamnú kampaň v hodnote 100 000 eur a konzultačné služby. podnikatelskynapadroka.sk

Mladý inovatívny podnikateľ roka – každoročná súťaž Junior Chamber International Slovakia. Do prvého mája sa môžete prihlásiť, ak považujete váš biznis nápad za inovatívny. invencia.sk

Top 10 žien biznisu – rebríček top slovenských podnikateliek, ktorý zostavuje PwC a Orange spolu s Hospodárskymi novinami. Nominácie môžete zasielať do 25. apríla. top10zien.hnonline.sk

Podnikateľka Slovenska – úspešné ženy – podnikateľky získavajú ocenenia vo viacerých kategóriách. Súťaž organizuje NADSME. podnikatelkaslovenska.sk

Študentská podnikateľská cena – Junior Chamber International oceňuje najúspešnejších podnikateľov a študentov zároveň. jci.bst.sk

Študentská osobnosť Slovenska – národná súťaž talentovaných študentov, ktorí sú pre Slovensko prínosom aj inak než štúdiom. Nejde primárne o podnikateľskú súťaž, ale uspieť môžu aj nezvyčajné biznis nápady.Fakty:


74 percent
mladých podnikateľov začínalo s kapitálom menším než 5-tisíc eur

(prieskum ZMPS)

Iba 3 z 10
mladých biznismenov majú na štart k dispozícii dostatok kapitálu

(prieskum ZMPS)

 


Chcete svoje sen o podnikaní podporiť bankovým úverom? Ľahké to nebude, väčšina bánk totiž požaduje zabezpečenie – napríklad nehnuteľnosťou. A mnohé poskytnú úver až po roku či dvoch podnikania.

Sberbank
-tvrdí, že životaschopné projekty nemá problém podporiť
-úverový proces je však veľmi individuálny, záleží na schopnosti splácať úver v budúcnosti
-banka požaduje založenie majetku alebo nehnuteľnosti

Tatra banka
-financuje začínajúcich podnikateľov, potrebné je však ručenie alebo banková záruka
-požaduje, aby firma existovala najmenej dva roky, dokáže však financovať aj 15-mesačné projekty

Nadácia Tatra banky
-má grantový program Business Idea, ktorý podporuje najlepšie realizovateľné biznis plány študentov
- grant je otvorený všetkým vysokým školám a univerzitám, bez ohľadu na ich zameranie
-maximálna výška podpory je 5-tisíc eur

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

 

 

 

 

 

 

 

Slovenská sporiteľna
-začínajúcim podnikateľom ponúka povolené prečerpanie až do výšky 8 500 eur bez zabezpečenia nehnuteľnosťou
-úrok je 15,9 percenta, podmienkou je bežný účet v Slovenskej sporiteľni
-sporiteľňa ponúka aj zvýhodnený kontokorent pre slobodné povolania s výhodnejšími úrokmi v maximálnej výške 5-tisíc eur

Nadácia Slovenskej sporiteľne
-v roku 2013 podporí podnikateľské nápady mladých ľudí cez iniciatívu Social Impact Award
-získakjú 3-tisíc eur, co-workingový priestor a intenzívny mentoring

UniCredit Bank
-štandardne poskytuje úvery podnikateľom i živnostníkom s minimálnym časom podnikania 24 mesiacov
-vyhodnocuje finančnú a nefinančnú situáciu klienta, jeho postavenie na trhu, porovnanie s konkurenciou

VÚB
-ponúka Profi úver s finančným ručením. Netreba pri ňom dokladovať príjem a nemá podmienku minimálneho času podnikania
-má aj takzvanú Podnikateľskú úverovú linku, ktorej výška sa odvíja od obratov na podnikateľskom účte
-klient cez ňu môže získať 35 000 eur bez predkladania finančných dokladov

OTP
-nevylučuje poskytnutie úveru aj začínajúcemu podnikateľovi
-klient ale musí preukázať participáciu vlastných zdrojov spravidla minimále vo výške 30 až 40 percent
-potrebné je aj zabezpečenie

ČSOB
-biznis úvery získajú štandardne firmy, ktoré existuju aspoň rok
-začínajúci podnikatelia získajú úver ak pracujú vo vybraných slobodných povolaniach (notári, lekári,...)

Nadácia ČSOB
-spolupracuje s občianskym združením The Spot
-podieľa sa na podpore startupov
-finančne prispiva na vzdelávanie startupistov