26.01.2012, 00:00

Môj príbeh: Prvý vyhráva. A ja to zariadim

Byť viditeľným na internete je pre firmy nevyhnutnosťou. Princíp je jednoduchý -- prvý berie najviac. Konkrétne ten, čo sa vo vyhľadávači objaví na prvých miestach. A práve na tom si založil svoj biznis mladý študent techniky Peter Šoltés.

Všimli si ho stávkujúci
Optimalizácia webových stránok je medzi firmami populárna. Spoločnosti totiž umožní upútať na prvý pohľad -- a to prináša peniaze. Na druhej strane aj za dobrými optimalizačnými technikami sú šikovní a ziskuchtiví podnikatelia -- profitujú z toho, že pomôžu firme posunúť sa po zadaní jej názvu v Googli pred jej konkurenciu.

Čo má s optimalizačnými trikmi Peter Šoltés? "Začalo sa to jednoduchou osobnou webovou stránkou, kde som si s ľuďmi vymieňal tipy v stávkovej kancelárii. Jej návštevnosť rástla a priamo sa o ňu zaujímali aj samotné stávkové kancelárie. Začal som teda študovať možnosti zvyšovania návštevnosti stránok pomocou návodov zahraničných odborníkov a vlastných experimentov," hovorí pre HN študent informatiky v Košiciach. Čoskoro sa ukázalo, že stávkové kancelárie sú ochotné za spočiatku "nevinnú" voľnočasovú činnosť jedného študenta zaplatiť. Tak začal Peter so službou oficiálne podnikať. Pre stávkové kancelárie a niekoľko zahraničných klientov teraz jeho firma Soltes.eu zabezpečuje optimalizáciu stránok v internetových vyhľadávačoch či v sociálnych sieťach.

Príde mobilná verzia
"Momentálne sme začali pracovať aj na vlastnej mobilnej aplikácii. Sledujeme nové trendy, ktoré potrebujú spoločnosti v oblasti online zabezpečiť, a tomu sa snažíme v rámci biznisu venovať," opisuje rozvoj svojej firmy Peter. Podľa neho je výborné pracovať na vlastných projektoch, kvôli slobode rozhodovania. Toto je tiež hlavný dôvod, pre ktorý Peter podniká. Vyhovuje mu aj časová a finančná nezávislosť, respektíve závislosť od seba samého. "Pracujem, kedy chcem. Som platený len podľa toho, čo urobím, ak by som sa niekde zašil v kancelárii, zrazu by som nič nezarábal. Zároveň, ak pracujem viac, mám možnosť zarobiť viac ako iní," vysvetľuje ambiciózny študent.
Riziko neúspechu ho od podnikania neodrádza. "Aj v prípade, že niečo naozaj nevyjde, je nutné pokračovať a rozvíjať svoj biznis," tvrdí s odhodlaním.

Na jeho práci ho baví aj to, že vďaka spolupráci s väčšími firmami sa stretáva so zaujímavými ľuďmi na vysokých postoch. Pozitívne na tom podľa neho je, že sú to ľudia, ktorí sa tam nedostali nejakým rodinkárstvom, ale vlastnou tvrdou prácou. "Je inšpirujúce, keď vidím, že má zmysel rozvíjať sa," zamýšľa sa mladý podnikateľ, ktorý dokonale skĺbil biznis so štúdiom. Recept na takýto životný štýl je podľa neho jednoduchý -- prestať všetko odkladať a venovať sa zbytočnostiam. "Iba vtedy človek zistí, že sa dá zvládať aj škola, aj práca, aj sociálny život či záľuby," uzatvára Peter.
Martina Karmanová

Vizitka
Peter Šoltés
Povolanie:
študent informatiky na Technickej univerzite v Košiciach a podnikateľ
Vek: 20 rokov
Hoby: cestovanie, filmy, tenis