22.07.2010, 00:00

Rezervu si robte, keď na ňu máte

Inžinier Milan spod Tatier pred viac než piatimi mesiacmi prišiel o zamestnanie. Na krku má hypotéku a manželku na materskej. Ak čoskoro nenájde prácu, z pravidelného príjmu vypadne aj podpora v nezamestnanosti.

Na rad príde vlastná finančná rezerva, z ktorej môže žiť niekoľko mesiacov i rokov. Ak si ju však stihol vytvoriť.


Na ako dlho
Železná rezerva, záchranné koleso, ochranný val... rôzne mená, no len jeden účel - zachrániť vás, keď zostanete bez príjmu len so štandardnými mesačnými výdavkami. Napriek tomu veľa ľudí na ňu nemyslí. "V každom regióne Slovenska si v prípade straty zamestnania nájdete rovnako platenú prácu za rôzny čas. Od toho preto závisí aj výška rezervy, ktorú by ste mali mať vytvorenú ako násobok mesačných výdajov a počtu mesiacov, kým si nájdete rovnako platenú prácu. Moje odporúčanie je však minimálne tri mesiace, optimálne je šesť,“ vysvetľuje Maroš Kútnik, Executive Manager PartnersGroup SK.

Čím vyššiu rezervu si vytvoríte, tým menej sa budete musieť obmedzovať. "Za optimum by som dnes odporúčal v závislosti od regiónu, finančných možností a potreby "bezpečnostného vankúša“ i ročný alebo dvojročný príjem,“ dodáva Anton Čorba, Branch manager spoločnosti Salve Finance.

Kde na to vziať
Pri tvorení rezervy s výhovorkou - nemám peniaze nazvyš - neobstojíte. Všetko je to o myslení a disciplíne. Jednoducho neminiete viac a voľné peniaze si odložíte. Aj jedno odložené euro denne je mesačne 30, za rok 360, za desať 3 600 eur... "Finančnú rezervu je najlepšie vytvárať ešte vtedy, keď ju nepotrebujete, napríklad keď bývate u rodičov. Mesačne si preto skúste odložiť desať percent z príjmu,“ radí Čorba.

Kam investovať
Peniaze si uložte tak, aby ste ich v prípade núdze mali okamžite k dispozícií. Najjednoduchšie je ich mať na bežnom účte. To si však vyžaduje dostatočnú sebadisciplínu, aby ste ich pri najbližšej príležitosti neminuli. "Závisí to od výšky rezervy. Iná bude situácia, keď sú k dispozícii desiatky tisíc eur, potom je možné rezervu diverzifikovať. Vždy je však potrebné istú časť držať v rýchlolikvidnej forme, teda určite nie v akciách a vo fondoch. Vhodné sú skôr sporiace účty, vkladové účty a podobné produkty. Pri väčšom objeme môžeme siahnuť po menej likvidných formách, keď na náhlu potrebu hotovosti máme už odložené,“ odporúča Marián Lipovský, okresný riaditeľ OVB Allfinanz Slovensko.
Klienti bánk najčastejšie využívajú termínovaný účet či vkladnú knižku. Napríklad "sporiaci systém v rámci balíka služieb Tatra PersonalTB či investovanie do Europeňažného fondu. V rámci týchto produktov prostriedky na jednej strane zhodnocujú, zároveň ide o produkty s najnižšou rizikovosťou. Klient z nich môže čerpať peniaze okamžite,“ vymenúva Boris Gandel, hovorca Tatra banky.