17.02.2011, 00:00

Raketová kariéra nie je len mýtus

Dnes radový zamestnanec, zajtra riaditeľ spoločnosti. Nemožné? Ani nie. Raketovú kariéru urobil aj Martin Kručinský, ktorý sa v jednej firme vypracoval z obchodného manažéra juniora na obchodného riaditeľa.

Nebolo to však zadarmo. "Začiatky boli náročné, dodnes si pamätám, že ako junior som neraz trávil večery a noci v kancelárii. Snažil som sa využiť každú príležitosť urobiť obchod. Posúval som si métu úspechu vždy vyššie a vyššie.“  Zaručený recept neexistuje
Pracujte kvalitne a spoľahlivo, zaujímajte sa o problematiku aj mimo vašich kompetencií a buďte kreatívny a iniciatívny - radia odborníci, pretože zaručený recept na postup v kariére nenájdete v žiadnej príručke. "Vo všeobecnosti človek, ktorý pracuje spoľahlivo, uvažuje nad rámec svojich zodpovedností, vzdeláva sa a je iniciatívny, vo väčšine prípadov neostane bez povšimnutia a napreduje v kariére,“ odporúča Ivan Tomko, senior konzultant spoločnosti Amrop Slovakia.

Bez povšimnutia nezostal ani Martin, ktorý za päť rokov v spoločnosti Gity vystriedal päť pozícií. "Tak ako som si posúval svoje ciele a darilo sa mi ich napĺňať, tak prichádzali aj ponuky od zamestnávateľov na zaujímavejšie úlohy a pozície a ja som ich výzvu vždy prijal,“ hovorí o svojom kariérnom postupe.

Jednou z výziev bol pre neho aj krok späť. V roku 2008 totiž opustil miesto obchodného riaditeľa v spoločnosti Gity a prijal ponuku pracovať ako account manager - senior v nadnárodnej IT spoločnosti Soitron. "Bolo to rozumné rozhodnutie, pretože som chcel pracovať na najväčších IT projektoch na Slovensku a tým aj upevniť svoje miesto na informačnom trhu.“ Dnes už opäť napreduje a zastáva pozíciu commercial team leader.

Skratka cez šéfa
Podľa Martina Kručinského by sa na vrchol dalo dostať aj skôr, no je rád, že to išlo postupne. Každá pozícia, ktorou prešiel, totiž vyžaduje čas na zistenie, či ste zvolili správny prístup. Spravidla rok. "Kratšie to asi nie je ani možné. Skúsenosti časom pribúdajú a dnes by som niektoré rozhodnutia, ktoré som urobil pred piatimi rokmi, urobil inak, určite lepšie.“

Jedna skratka predsa len existuje. A to nemlčať. Povedať šéfovi, že si myslíte, že súčasnú pozíciu dobre zvládate a že sa cítite pripravený prijať nové úlohy, zodpovednosti a kompetencie. "Mali by ste však mať dopredu premyslené, kam by ste sa chceli posunúť, resp. na akú pozíciu, a prečo by pre vás mohla byť zaujímavá. Ak preukážete nadriadenému eminentný záujem dostať sa ďalej. Určite sa nad tým zamyslí a zváži všetky možnosti,“ hovorí Tomko.

Ukážte odvahu a riešenie
Postup hore nie je len odmena za dobré výsledky, ale aj schopnosť vziať na seba väčšiu zodpovednosť. "A odvaha vyjadriť sa aj kriticky k navrhovaným zmenám, pokiaľ nie sú v poriadku. No zároveň navrhnúť lepšie riešenie a mať ho už medzičasom odobrené rozhodujúcimi kolegami v iných oddeleniach,“ hovorí Mariana Turanová zo spoločnosti Targetfuture. Tiež by ste mali robiť veci navyše, "ale všetko s mierou. Nikdy zo seba nesmiete urobiť ťažného somára, to ostatní vycítia a využijú,“ upozorňuje.

Nezabudnite na vzdelanie
Pre manažérov ešte viac než pre bežných pracovníkov platí, že vzdelávanie sa a sledovanie trendov je kľúčové pre kariérny rast. Je to náročné najmä pri pohľade na voľný čas, ktorého už strední manažéri nemajú nadbytok. "Napriek tomu je dôležité vedieť pružne reagovať na nové výzvy a neuzatvárať sa do mikrosveta, v ktorom manažér neprijíma podnety a inšpirácie z vonkajšieho prostredia,“ radí Lívia Franková zo spoločnosti Trenkwalder.

Katarína Kissová napríklad začínala ako zdravotná sestra a dnes je manažérkou administratívy životného poistenie v poisťovni AXA. Tento postup, ktorému hovorí "správna zmes náhodných udalostí a aktívneho zapojenia sa“, jej trval sedem rokov, počas ktorých si stihla urobiť aj vysokú školu. "Môj život sa vyvíjal bez závažnejších strategických plánovaní. Nestanovila som si žiadny konkrétny cieľ v súvislosti s pozíciou. Motiváciou bola chuť nestagnovať a zároveň využiť jednotlivé príležitosti, ktoré sa v súvislosti s mojou kariérou naskytli,“ hovorí Katarína Kissová.