06.05.2010, 00:00

Tatiana Kyseľová: Nemala som čo stratiť

[[{"type":"hn-image","fid":"95264","attributes":{"class":"right","width":"200","height":"606"}}]]"Vôbec som nemyslela na to, že to nedokážem. Nemala som o čo prísť, čo stratiť. Som proste taký typ človeka, ktorý často staví na jednu kartu. Verím tomu, neúspech si nepripúšťam. To je podľa mňa veľmi dôležitá vlastnosť ľudí, čo chcú podnikať. Musia veriť celým svojím srdcom. Len čo začnete pochybovať, tak to nevyjde,“ spomína Tatiana Kyseľová na rozhodnutie podnikať.

Mala vtedy dvadsať rokov a skúsenosti z práce v cestovnej kancelárii. "Prv ako som sa osamostatnila, mala som troch šéfov a vždy sa to skončilo rovnako - pocitom, že niekto vám rozkazuje, kedy čo máte robiť, aj keď viete, že je to hlúposť. Mňa to dohnalo k tomu, že som si povedala nie, chcem robiť sama na seba.“ Z posledných peňazí si založila živnosť a začala v prenajatej kancelárií s telefónom. Nájom splatila do mesiaca. Po roku sa sťahovala do vlastných priestorov a našla si zamestnancov.

Táni skrížili podnikateľskú cestu dve krízy. Teroristický útok v USA z 11. septembra 2001 znamenal pre jej firmu ITC Travel prepad tržieb. Riešením bol internet, ktorý by s minimálnymi nákladmi obslúžil naraz tisíce klientov. "Už to nebolo o tom začať pomaličky a postupne si zarábať. Bola som fakt vycucaná z peňazí. Tú krízu som riadne pocítila, a preto som investovaného pol milióna potrebovala mať hneď naspäť.“

To bol základ novej spoločnosti Pelikán. "Keď si predstavíte toho vtáka s veľkým bruchom, dlhým zobákom a vypleštenými očami... Povedali sme si - bude to vtipné, chytí to ľudí.“ Marketingový ťah zabral a dnes ju poznajú aj v Česku i Maďarsku. "Finančná kríza nás zase naučila, ako efektívnejšie využívať ľudské zdroje aj peniaze.“
Táňa už svoje podnikanie rozšírila aj o spodnú bielizeň a obuv.

[[{"type":"hn-image","fid":"95265","attributes":{"class":"left","width":"155","height":"20"}}]]Tatiana Kyseľová (31)
výkonná riaditeľka a spolumajiteľka agentúry Pelikan
Podniká od svojich dvadsiatich rokov. Začala ako živnostníčka v prenajatej kancelárií a postupne vybudovala úspešnú cestovnú agentúru Pelikán. Dnes pôsobí na Slovensku, v Česku aj Maďarsku. K letenkám pridala rezervácie hotelov, prenájom áut aj cestovné poistenie. Svoje podnikateľské aktivity rozšírila aj na internetový obchod so spodnou bielizňou aj obuvou.