16.12.2010, 00:00

Chcete študovať moderne? Choďte k súkromníkovi

Práca alebo štúdium? Ak musíte stíhať oboje - zabezpečiť si živobytie a popri tom získavať vysokoškolské vzdelanie, pravdepodobne najjednoduchšou alternatívou je zapísať sa na externé štúdium na súkromnej vysokej škole. "Súkromná škola vo všeobecnosti ponúka vyššiu mieru flexibility ako iný druh školy,“ vysvetľuje najväčšiu výhodu štúdia manažér súkromnej Vysokej školy manažmentu v Trenčíne Branislav Zlocha.

 

Online formy vyučovania dnes umožňujú, aby študent účasť v škole obmedzil na minimum. "Využívame napríklad inštitút proktorovanej skúšky, kde certifikovaný pedagóg príde vyskúšať študenta na dohodnuté miesto,“ vysvetľuje Zlocha. Harmonogram vysokoškoláka by však mal naďalej počítať s minimálne jedným výjazdom do sídla školy - na obhajobu diplomovej práce a štátnu skúšku pred komisiou.

Na rozdiel od prednášok a skúšok na verejných univerzitách, súkromné štúdium výraznejšie načrie do peňaženky študenta. Budúci školský rok vyjdú dva semestre štúdia na súkromnej škole od 520 do 2 500 eur - podľa vybranej školy a programu. Medzi najdrahšie patrí tradične štúdium práva a manažmentu. Každý, kto uvažuje kam poslať prihlášku na vysokú školu, by mal zvážiť aj cveng získaného titulu.

V rebríčkoch kvality, ktoré každoročne zverejňuje ARRA, sa zatiaľ súkromné školy neobjavili. "Na rozdiel od verejných vysokých škôl nezverejňujú potrebné údaje,“ vysvetľuje Ivan Ostrovský z rankingovej agentúry. Odborník na hodnotenie škôl dodáva, že súkromné školy sú podľa neho skromným doplnkom vysokého školstva na Slovensku a dajú sa prirovnať k odborným vysokým školám, ako ich poznajú v Nemecku alebo Rakúsku. Tomáš Nejedlý

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.