03.09.2009, 00:00

Porada v piatok nemá význam

Počas týždňa sa naša pracovná výkonnosť mení. Dôležité úlohy si nenechávajte na piatok či pondelok.

Máte každú nedeľu večer zlú náladu len preto, že v pondelok musíte ísť opäť do práce? Je pre vás piatok už akoby polovičná sobota? Je to v poriadku, nie všetky dni pracovného týždňa sú totiž rovnaké. Aj preto by sme si mali plánovať náročné úlohy vzhľadom na to, či je práve pondelok alebo, povedzme, streda. A ak šéf zvolá dôležitú poradu v piatok poobede, môže na kreatívne nápady svojich podriadených rovno zabudnúť.

Mne sa nič nechce
Podľa prieskumu spoločnosti Canon Europe považuje väčšina obyvateľov starého kontinentu za najproduktívnejší deň utorok. Na opačnom konci tohto rebríčka skončil, celkom logicky, piatok. Len o málo lepšie je na tom pondelok. Aj z toho vyplýva, ako sa pod náš výkon podpisuje kalendár.

"V pondelkové rána sa zamestnanci po víkende ešte musia zladiť. Je to prirodzené, a preto by vtedy nemali plniť žiadne náročné úlohy,“ radí lektor v oblasti time manažmentu Martin Prodaj. Aj keď ľudia majú po voľných dňoch "nabité baterky“, nie sú ešte pripravení naplno využiť svoju energiu. Preto odborníci radia venovať prvé hodiny pracovného týždňa hlavne rutinnej agende a plánovaniu. Vybaviť maily, telefonáty a spraviť si zoznam úloh. A poobede už môže byť na programe aj veľká plánovacia či strategická porada so šéfom.

Keď je myseľ mimo
Ešte výraznejším extrémom z hľadiska pracovnej výkonnosti je piatok. Deň, na ktorý sa všetci tešíme, môžu veľmi jednoducho pokaziť zle načasované povinnosti. Výsledkom je, že ich splnenie je nielen náročnejšie, ale v mnohých prípadoch aj nekvalitné. "Rozhodne by sa nemali konať napríklad porady. A už vôbec nie poobede,“ radí výkonná riaditeľka spoločnosti a_set Iveta Uhrová.

Keďže sa "zvíkendieva“, je oveľa lepšie venovať sa bilancovaniu. Pozrieť si plán úloh z pondelka a zrekapitulovať, čo a ako sa splnilo. Napísať o tom správu šéfovi, odpísať na nevybavené e-maily, venovať sa rutinnej práci. "A na záver pracovného dňa si urobiť hodinku pre seba a "vytešiť“ sa z toho, čo sa mi podarilo urobiť cez týždeň,“ hovorí z vlastnej skúsenosti Iveta Uhrová.

Nezabudnite sa však ešte v piatok pripraviť na to, čo bude nasledovať po návrate z víkendu. Vyhnete sa tak chaotickému začiatku ďalšieho týždňa.

Ako si rozvrhnúť pracovný týždeň

Pondelok
Ráno vybavenie pošty a telefonátov, plánovanie úloh na celý týždeň, poobede porada
Utorok až štvrtok
Plnenie úloh náročných na čas a koncentráciu, kreatívna práca, osobné a hodnotiace pohovory, najdôležitejšie obchodné rokovania, účtovné závierky, finančné analýzy...
Piatok
Vyhodnocovanie práce, písanie reportov, týždenná administratíva, vybavovanie pošty, rutinné úlohy

Zapnite naplno
Je utorok a vy ešte stále myslíte na sobotňajšiu grilovačku? Tak v tom prípade vás nič neospravedlňuje. Až do štvrtka by ste totiž mali pracovať na tých najdôležitejších projektoch a plniť všetky kľúčové zadania od svojho nadriadeného. Je to ideálny čas, v ktorom sme schopní vysokej koncentrácie, mozog plodí najlepšie nápady a zvládame aj náročné úlohy. Netreba ich tlačiť pred sebou s tým, že do soboty je dostatok času.

Venujte sa všetkým dôležitým poradám, vybavte stretnutia s top klientmi, pracujte na novej stratégii firmy, nebojte sa predložiť v týchto dňoch vedúcemu svoje nápady. Aj on je na vrchole svojej výkonnosti a dokáže ich posúdiť lepšie ako na úvod či záver pracovného týždňa. A ak práve nemáte zamestnanie, skúste si na utorok, stredu či štvrtok dohodnúť pohovor. Vaša protistrana vás bude počúvať oveľa pozornejšie.

Každý sme iný
Naše fungovanie počas dňa, ale aj v dlhšom časovom úseku, ovplyvňuje množstvo faktorov. Je preto dôležité spoznať, kedy nastal ten správny čas a môžeme sa naplno venovať tým najdôležitejším veciam. Závisí to, samozrejme, aj od toho, aké je naše zamestnanie. "Nieto pracuje napríklad na dlhé a krátke týždne, nastupuje na nočnú zmenu či je vodič autobusu, ktorý musí byť sústredený neustále,“ upozorňuje Kamila Hríchová, managing director spoločnosti Ako.

Preto na udržanie určitej rovnováhy výkonnosti počas celého týždňa radí dodržiavať podľa možností určitý stereotyp práce a odpočinku. "Aj keď prídete z práce neskoro v noci a chce sa vám veľmi spať, aspoň minútku doma robte niečo, čo vás teší a pri čom si oddýchnete,“ radí Hríchová. Či už je to kniha, hra alebo hudba, dôležité je urobiť medzi jednotlivými dňami predel. Aby nesplynuli do jedného únavného celku.

Prečítajte si aj:
Ak niečo dôležité, tak ráno

Počas dňa máme dve výkonnostné špičky. Jedna začína ráno okolo ôsmej a končí o jedenástej, druhýkrát sa „naštartujeme“ o druhej. Po štvrtej až piatej hodine poobede prichádza útlm. Preto si svoj denný program naplánujte tak, aby ste tieto časové úseky využili naplno. Telo sa totiž dlhodobo klamať nedá a výsledkom je, že vaše slabšie výkony môžu udrieť do očí nadriadeným. A prichádzajú zbytočné nepríjemnosti.