21.05.2010, 00:00

Eugen Jurzyca: Najschodnejším riešením je technický bankrot

Ak Slovensko poskytne dobrovoľne pôžičku Grécku, posilní názor, že je prípustné žiť si nad pomery, zahmlievať stav verejných financií, že je morálne bohatnúť pomocou demonštrácií. Potvrdili by sme, že technicky často komplikované a politicky náročné štrukturálne zmeny v minulosti, napríklad daňová reforma, fiškálna decentralizácia a chystané zmeny ako úprava odvodov podľa vzoru rovnej dane, vyššia transparentnosť, reforma súdnictva, zlepšenie podnikateľského prostredia, sú vlastne zbytočnosti. Stačí si požičať, najlepšie spôsobom v účtovníctve neviditeľným. Rozdať peniaze, postaviť vládne mestečko, širokorozchodnú trať, štadióny. A keď to praskne, vari sa to už "nejako“ vyrieši.

Mimochodom, tak to hovorí veľa ľudí aj u nás, a tak to povedal aj premiér: "Nebudeme predsa pápežskejší od pápeža. Keď majú deficity iní, majme ich aj my.“ Je pravda, že v minulosti sme pomohli bankám s riešením problému "zlých úverov“. Skutočnosť, že Slovensko už poskytlo pomoc napriek riziku morálneho hazardu de facto z donútenia, neznamená, že má morálnu povinnosť robiť to už navždy aj dobrovoľne.

Najschodnejším riešením situácie je technický bankrot Grécka. V bankrote prídu o časť peňazí veritelia, v tomto prípade najmä banky a majitelia, čiže Gréci. Tým sa znížia dlhy aspoň natoľko, aby mohlo Grécko normálne fungovať. Základom riešenia, samozrejme, musí byť ozdravný program, nastavenie výdavkov verejných financií na možnosti domácej ekonomiky. Vyradenie Grécka z eurozóny je tiež jednou z možností. Oslabovanie meny, ktoré by bolo tak umožnené akoby automaticky, by prispôsobovalo "život pomerom“, teda, ak by si Grécko umelo zvýšilo platy či dôchodky, oslabenie meny by ich znížilo. Problém je, že oslabovanie meny znižuje aj hodnotu úspor, oslabuje základný pilier súčasnej ekonomiky. Neoplatí sa potom sporiť, investovať. Alternatíva so zotrvaním Grécka v zóne sa mi zdá preto lepšia, hoci je náročná na kvalitu duše spoločnosti: naučiť sa nežiť nad pomery.

Eugen Jurzyca, šéf protikrízového tímu SDKÚ-DS