27.04.2006, 00:00

Japonci vás spoznajú pri pive

V Japonsku sa často obchodné rokovania končia pozvaním na pracovnú večeru a po nej ešte do baru, prípadne karaoke-baru, s hlavným cieľom, aby vás v uvoľnenej atmosfére lepšie spoznali a posúdili, či je možné s vami nadviazať osobný vzťah, ktorý veľmi dôležitý pre budúci biznis. Odmietnuť pozvanie by bolo nezdvorilé a mohlo by narušiť harmóniu. Pri nasledujúcom stretnutí treba pozvanie v každom prípade opätovať. Na obed radšej nepozývajte, pretože Japonci mu venujú veľmi málo času, väčšinou "zhltnú" len polievku a rezance.

MANAŽÉR VO SVETE (61)
V Japonsku sa obchodné rokovania často končia pozvaním na pracovnú večeru. Po nej ešte do baru, prípadne karaoke baru, s hlavným cieľom, aby vás v uvoľnenej atmosfére lepšie spoznali a posúdili, či je možné s vami nadviazať osobný vzťah, ktorý je veľmi dôležitý pre budúci biznis. Odmietnuť pozvanie by bolo nezdvorilé a mohlo by narušiť harmóniu. Pri nasledujúcom stretnutí treba pozvanie v každom prípade opätovať. Na obed radšej nepozývajte, pretože Japonci mu venujú veľmi málo času, väčšinou "zhltnú" len polievku a rezance.
Stoličky odneste!
Večera sa zväčša podáva okolo 19. hodiny. V reštaurácii treba vyčkať, kým vás personál usadí. Ak vás pozvú do tradičnej japonskej reštaurácie, kde je podlaha pokrytá rohožami tatami, rátajte s tým, že vkročiť na ne môžete iba v ponožkách alebo bosí. Sedí sa na podlahe. "Nechali sme odniesť stoličky, takže sme sa mohli posadiť." Tento známy výrok pochádza od japonskej delegácie, ktorá v máji 1860 navštívila reštauráciu vo Washingtone.
Po zaujatí miesta (predpokladajme, že na stoličkách) sa ihneď podáva takmer vriaci zelený čaj, ktorý sa pije bez cukru a mlieka. Druhé, čo ihneď dostanete, je vlhký a teplý obrúsok, aby ste si mohli očistiť ruky. Muži si ním môžu občerstviť aj tvár, ženy iba ruky. Na rozdiel od Číny však slúži aj ako obrúsok, takže vám ho ani nevezmú, ani nedonesú iný.
Keď ste použili obrúsok, vypili prvý dúšok čaju, prinesú jedlo a partneri zaželajú itadakimasu (dobrú chuť). Na stole sa naraz ocitnú všetky chody, ktoré takmer vždy zahŕňajú aj polievku. V Japonsku nepoznajú prísne poradie jednotlivých chodov, môžete teda jesť, ako vám to vyhovuje. To, že jedlo môže vychladnúť, nikomu neprekáža, pretože jesť ho aj studené je celkom normálne.
Paličky na rozdiel od čínskych nie sú lakované, Japonci zvyčajne ich konce najprv krátko namočia do polievky, aby sa zbavili nepríjemného pocitu zo surového dreva. Paličky sú zahrotené, kratšie a lepšie sa držia, takže ak ste zvyknutí na čínske, nespôsobia vám nijaké problémy. Je samozrejmé, že na požiadanie vám personál prinesie vidličku a nôž.
Pitné rituály
Ak jete paličkami, nikdy neukazujte nimi na iného ani nezapichujte do ryže. Keď chcete medzi jedlom paličky odložiť, použite na to určený podstavec hashi-oki. Ak ste zvyknutí z domu poliať si varenú ryžu sójovou omáčkou, v Japonsku (ani v Číne) to nie je zvykom. Mužom je dovolené pri jedle sŕkať (napríklad rezance z polievky pri vyjedaní paličkami), ale aj čaj či samotnú polievku. Naproti tomu je veľmi neslušné pri stole kýchať alebo čistiť si nos. Najlepšie je odísť na toaletu.
K jedlu sa pije -- okrem samozrejmého čaju -- veľa piva alebo sake. Víno je takmer neznáme a podáva sa len v drahých reštauráciách západného štýlu. Sake, ryžové víno, nazývané tiež nihon-shu (japonské víno), je špecialitou krajiny. Obsahuje cca 12 až 16 percent alkoholu, je trpké alebo sladkasté. Podáva sa zvyčajne teplé, v porcelánových fľaštičkách a s malými šáločkami. Pozor, fľaštičky sú určené pre celý stôl!
Ani pri samotnom popíjaní to nejde celkom bez rituálov. Sám si nalievať do pohára je veľmi nezdvorilé, o váš pohár sa postará váš partner pri stole. Japonci dbajú, aby poháre boli stál plné, preto aj vy dolievajte vášmu susedovi. Keď sú všetky poháre naplnené, zaznie prípitok kampai a až potom sa pije. Ak nechcete, aby vám stále dolievali, čosi v pohári nechajte. Keď vás v Japonsku pozvú, účet platí vždy ten, kto pozýval. Prepitné sa v reštauráciách nedáva, vyjadriť takto spokojnosť za dokonalú službu je urážlivé. Je totiž vecou cti personálu, aby ste boli spokojní vždy!
Odhaľte svoje vnútro
Po večeri zvyčajne nasleduje pozvanie do baru, kde sa zvykne "statočne" popíjať. Pivo tečie prúdom, no japonskí obchodníci a manažéri zvyknú piť po jedle aj japonskú whisky s ľadom a vodou, tzv. mizuwari. V ľahkom alkoholickom opojení možno zabudnúť na rozdiely v postavení a strnulé konvencie. Je to čas, keď sa dajú nadväzovať súkromné kontakty a potom sa možno pýtať aj na osobné názory alebo hodnotenia. Takáto komunikácia počas popíjania sa niekedy nazýva nomunication, čo je hybrid slova nomu (piť) a anglického slova communication.
Alkohol je spoločensky uznaný prostriedok na odhalenie svojho najhlbšieho vnútra. Zdráhať sa piť alkohol môže znamenať, že sa nechcete otvoriť a ukázať svoj charakter. Samozrejme, nie je potrebné opiť sa, ale prinajmenšom sa aspoň s prípitkom kampai poďakovať za spoluprácu počas dňa. Úplne sa konzumácii alkoholu môžete vyhnúť iba vtedy, ak poviete, že vám to lekár striktne zakázal.
Stolovanie často náhle ukončí najvyššie postavený hostiteľ, čo pôsobí na zahraničného hosťa prekvapivo. "Po skončení druhého dňa rokovania nás japonskí partneri po večeri zaviedli do karaoke baru," spomína vedúci delegácie istého veľkého slovenského podniku. "Po dvoch hodinách spievania a zábavy sa šéf japonského tímu náhle rozlúčil. Jeho ľudia ho okamžite nasledovali a do troch minút sa veselý večierok skončil," dodal manažér.
Dôsledná sebakontrola Japoncov im velí večierok skončiť v najlepšom. Na nočných uliciach nestretnete potácajúcich sa a už vôbec nie hlučných opilcov. Mieru požitého alkoholu u Japoncov môžete odhadnúť iba podľa toho, ako si postavičky, rozchádzajúce sa do svojich domovov, mimoriadne dlho ďakujú a rovnako dlho a hlboko sa navzájom ukláňajú.

Čo je karaoke
Karaoke je japonský vynález. Jeho názov je odvodený od japonského karappo a okesutura, čo znamená prázdny orchester alebo hudba bez spevu. Karaoke je hudobný základ, pričom spev dopĺňa ten, kto sa zabáva, najlepšie na pódiu pred ostatnými návštevníkmi baru. Základom každého karaoke je obrazovka na ktorej beží práve spievaná časť textu pesničky a farebne sú zvýraznené slova a časti slov aby spevák nestrácal rytmus.

Nabudúce:
Kórea: temperamentní Ázijčania