04.05.2004, 00:00

Tento zázračný "hormón" naladí váš organizmus na najvyšší výkon:

Melatonín je jeden z najúžasnejších objavov modernej vedy. O tomto všestrannom hormóne, ktorý je univerzálnym kľúčom pre ľudské telo a jeho fyziológiu, si vedci myslia, že pôsobí proti procesu starnutia a obnovuje vitalitu. Melatonín redukuje stres, zlepšuje spánok, obnovuje sexuálnu aktivitu a dokonca lieči poruchy biorytmu, ktoré spôsobuje prekonávanie niekoľkých časových pásiem.
Zdá sa, že veda skutočne objavila ďalší nástroj, ako človeku dodať stratený elán, aby sa zasa cítil mladý. Nečakajte však, že vám cez noc zmiznú vrásky. "S melatonínom -- univerzálnym kľúčom k vašej fyziológii -- pridáte k svojmu životu roky a k svojim rokom život", napísal slávny vedec Russel Reiter vo svojej knihe Melatonín. Objavením melatonínu veda poskytla ľudstvu úplne prírodný spôsob (melatonín je hormón šišinky mozgovej), ako povzbudiť imunitný systém, posilniť srdce, čeliť stresu a dokonca aj zvýšiť libido. Telo si ho vytvára samo, ale jeho množstvo sa s vekom znižuje rovnako ako hladina ďalších hormónov -- testosteronu, estrogénu, rastového hormónu a DHEA (dehydroepiandrosteron), úbytok ktorých sa považuje za jednu z príčin starnutia. Vedci sú presvedčení, že užívanie melatonínu vo forme potravinového doplnku tento proces môže zvrátiť alebo aspoň spomaliť.
Ako funguje?
V noci sa melatonín uvoľňuje z epifyzárnej žľazy (šišinky) umiestnené v strednej časti mozgu (medzimozgu). Ako ste už asi uhádli, melatonín pomáha riadiť priebeh spánku a z toho dôvodu ho ľudia užívajú ako prírodnú náhradu za lieky na spanie. Táto aplikácia je iba jedna z mnohých. Melatonín sa spája s celým radom ďalších zdraviu prospešných účinkov. Dokáže napríklad:
Zlepšiť spánok
Ľudia aj zvieratá majú svoje vnútorné hodiny, tzv. denný biorytmus, ktoré riadi melatonín. Len čo sa vonku stmieva, začne epifýza uvoľňovať melatonín, aby sa človek začal cítiť unavený. Keď cestujete niekoľkými časovými pásmami, máte narušené vnímanie noci a dňa. Je to dôvod, prečo vás postihne porucha biorytmu. Potravinový doplnok s melatonínom vám v takom prípade pomôže, lebo privádza spánok. Keď zhltnete tabletku v čase, keď nechodíte normálne spať, dokážete zaspať aj keď bude vonku svetlo. Množstvo ľudí používa melatonín ako prírodný prostriedok na spanie.
Povzbudiť imunitu
Jednou z najdôležitejších funkcií melatonínu je spustenie nočného cyklu odpočinku a obnovy síl. V spánku melatonín prebehne celým telom, obnovuje poškodené bunky a pomáha organizmu pri regenerácii. Hladiny melatonínu vrcholia asi o druhej alebo o tretej hodine ráno, zvyšujú počet imunitných buniek a povzbudzujú obranyschopnosť organizmu proti rakovine, vírusom a baktériám.
Predĺžiť život?
Ako sme už spomínali, hladina melatonínu klesá s vekom. Ale denným užívaním potravinového doplnku si môžete pomôcť predĺžiť život a mať väčší elán. Užívanie tejto životne dôležitej látky by mohlo oddialiť choroby ako sú artritída, diabetes, rakovina a choroba srdca. Pri laboratórnych pokusoch zvýšil doplnok s melatonínom priemernú dĺžku života zvierat až o 20 %.
Úplne bezpečný
Melatonín prešiel veľmi rozsiahlym vedeckým výskumom, pri ktorom vedci v tejto látke objavili celý rad účinkov. Ide o veľmi silný antioxidant, ktorý chráni bunky pred poškodením oxidáciou a spája sa s dlhým vekom a zlepšenou výkonnosťou. Nevyskytli sa nijaké nepriaznivé vedľajšie účinky ani pri dlhodobom užívaní, takže v krajinách ako USA, kde sa melatonín voľne predáva už dlho, sa o tento prírodný potravinový doplnok zaujímajú milióny ľudí, ktorí ho užívajú na liečenie porúch spánku radšej ako lieky, pretože nemá žiadne vedľajšie účinky. Na Slovensku trpí poruchami spánku vyše 50 % ľudí!